RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Neutralne płciowo lalki Barbie. „Pozwolą dzieciom czuć się wolnymi”

Barbie tej serii nie mają pełnych ust, długich rzęs, szczupłej talii (fot. Mattel)
Barbie tej serii nie mają pełnych ust, długich rzęs, szczupłej talii (fot. Mattel)

Na rynek zabawek wprowadzone zostały lalki Barbie „neutralne płciowo”. Wszystko po to, by – jak wyjaśnia producent – walczyć ze stereotypami. W mgnieniu oka dziecięce lalki mogą z dziewczynek stać się chłopcami i na odwrót.

Bartek czy Zosia? „Matka i dziecko zostali wykorzystani do celów środowisk LGBT”

Dużym echem odbił się w ostatnich dniach reportaż Rafała Betlejewskiego na temat pięcioletniego dziecka, które przyszło na świat jako dziewczynka....

zobacz więcej

„Genderowe” lalki Barbie według zamysłów producenta powstały po to, by pomóc dzieciom, którym narzucane są „normy płciowe”. Lalkę można dowolnie zmodyfikować; raz może być dziewczynką, raz chłopcem.

Można im także skracać i wydłużać włosy, nakładać spodnie lub sukienki. Są także dostępne w różnych kolorach.

Producenci zdecydowali się też na zrezygnowanie z podkreślenia „charakterystycznych cech płciowych”; Barbie tej serii nie mają pełnych ust, długich rzęs, szczupłej talii, ani szerokich ramion.

Jak podaje Deutsche Welle, „niektórzy rodzice i feministki są przekonani, że zabawki robione z myślą o konkretnej płci hamują ambicje dziewczynek i wzmacniają tradycyjne stereotypy”. – Lalki pozwolą wszystkim dzieciom czuć się wolnymi – twierdzi producent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej