Raport

Epidemia koronawirusa

„Wielu młodych Polaków z Birmingham już się pakuje i wraca do kraju”

Co drugi Polak poniżej 24. roku życia zamierza zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu Pollster dla „Super Expressu”. Zdaniem posła PiS Zbigniewa Gryglasa to nie przypadek. Najmłodsi wyborcy odczuwają bowiem poprawę sytuacji ekonomicznej w Polsce.  – Byłem kilka dni temu w Wielkiej Brytanii. Od młodych Polaków, którzy wyjechali do Birmingham, słyszałem, że rozważają powrót, a wielu z nich już się pakuje i wraca do kraju – powiedział portalowi tvp.info.

Sondaż. PiS z trzykrotną przewagą nad KO wśród młodych wyborców

Połowa młodych Polaków – w wieku od 18 do 24 lat – w najbliższych wyborach chce oddać swój głos na Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu...

zobacz więcej

Zdaniem Gryglasa Polaków, którzy chcą powrócić z emigracji, przekonuje do tego nie tylko perspektywa brexitu. – Młodzi widzą realne działania rządu Mateusza Morawieckiego. Widzą ułatwienia startu zawodowego dla młodych ludzi, w tym przede wszystkim likwidację podatku do 26. roku życia. Widzą też ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Widać, że Polska bardzo mocno się rozwija – stwierdził Gryglas.

Na Koalicję Obywatelską zamierza głosować jedynie 16 proc. najmłodszych wyborców. – Ja tego nie widzę na warszawskiej ulicy, nie widzę również w innych miejscach. Byłem ostatnio na młodzieżowym strajku klimatycznym. Hasła, które tam widziałem, były jednoznacznie związane z agendą, którą my prezentujemy. PiS chce więcej węgla, więcej smogu, więcej zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy przecież wszyscy ponad podziałami politycznymi – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Michał Szczerba.

Czy opozycja ma pomysł, jak dotrzeć do młodych wyborców? – Opozycja dociera do młodych wyborców. Ja również docieram do młodych wyborców. To my wspieramy młodzieżowe rady gmin, budujemy współpracę międzypokoleniową, ale mamy także konkretną ofertę dla młodych wyborców. Nie tylko zniesienie PIT-u, ale również własne mieszkania. Program Mieszkanie dla młodych – stwierdził Szczerba.

źródło:
Zobacz więcej