RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci”. Rusza wyjątkowy festiwal filmowy

Twórcy powalczą o „Złoty Opornik” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W Gdyni rozpoczyna się XI Festiwal Filmowy „Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci”. Swój dorobek zaprezentują twórcy filmowi i radiowi inspirowani dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.

„Pasja i poświęcenie”. Ogłoszono laureatów Nagród PISF

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, Opus Film, Against Gravity i Anja Pölk znaleźli się wśród laureatów...

zobacz więcej

Festiwal rozpoczyna już dziewiąty raz Projekt „Młodzi dla Historii”, którego celem jest zainteresowanie młodych ludzi poszukiwaniem i odkrywaniem lokalnych czy rodzinnych bohaterów polskiej drogi do wolności i zainspirowanie ich do opowiadania ich historii – wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Dyrektor zwrócił uwagę, że w wielu rodzinach i miejscowościach są ludzie, którzy walczyli w różnych okresach o wolność, płacili za to wysoką cenę, byli wyrzucani ze szkół czy z pracy.

– Teraz często pozostają na uboczu, a dzięki odkrywaniu ich przeszłości młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i być dumnymi z członków rodziny czy sąsiadów – tłumaczy Gołębiewski.

Maria Kądziela, która kieruje Projektem „Młodzi dla Historii”, wyjaśniła, że młodzież będzie prezentowała swoje prace w trzech konkursach: filmowym, teatralnym i stylizacyjnym. Pokazanych zostanie 13 filmów, 5 sztuk teatralnych i 14 stylizacji młodych twórców, którzy będą mogli wziąć także udział w warsztatach i spotykać się z doświadczonymi, zawodowymi dokumentalistami.

W Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Festiwalu „Złoty Opornik” walczy 30 tytułów. W czasie festiwalu będą też pokazywane dokumenty z byłych krajów komunistycznych i związane z naszą historią filmy pełnometrażowe. Odbędą się także debaty, spotkania ze świadkami historii, koncerty i wystawy.

źródło:
Zobacz więcej