RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sądy przywracają przywileje byłym funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki

Inscenizacja ulicznej bitwy demonstrantów z ZOMO, zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (fot. arch. PAP/Radek Pietruszk)
Inscenizacja ulicznej bitwy demonstrantów z ZOMO, zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (fot. arch. PAP/Radek Pietruszk)

Ustawa dezubekizacyjna nie do końca spełnia swoje zadanie. Wyroki sądowe przywracają wysokie świadczenia byłym funkcjonariuszom komunistycznych służb – informuje „Nasz Dziennik”.

Dzięki ustawie dezubekizacyjnej budżet zyskał prawie 1,2 mld zł

Od kiedy obowiązuje ustawa dezubekizacyjna, wydatki budżetu państwa zostały zmniejszone o prawie 1,2 mld zł – powiedział wiceminister spraw...

zobacz więcej

Byli funkcjonariusze służb PRL składają do sądów odwołania w sprawie przywrócenia świadczeń, które zostały im zredukowane w wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Łącznie w tej sprawie wpłynęło już około 26 tys. pozwów.

W Trybunale Konstytucyjnym znajdują się pytania dotyczące konstytucyjności niektórych zapisów ustawy dezubekizacyjnej. Mimo to niektóre sądy prowadzą tego rodzaju postępowania, nie czekając na wyrok sędziów TK. Należy do nich m.in. Sąd Okręgowy w Częstochowie, który staje po stronie powodów.

Zdaniem posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego, jednego z autorów ustawy dezubekizacyjnej, „inaczej nie można tego ocenić, jak tak, że nie do końca udało się zreformować system sądownictwa w Polsce”.

– Sądy funkcjonują trochę obok państwa. A przecież władza sądownicza jest trzecią władzą i te władze powinny nie tylko ze sobą współpracować, ale i współgrać – podkreśla.

Dziennik zwraca uwagę, że broniąca byłych funkcjonariuszy służb PRL Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP nie ukrywa zadowolenia z ostatnich decyzji sądów. W komunikacie jej sekcja prawna chwali decyzję Sądu Okręgowego w Częstochowie i jego wyrok „pozytywny dla odwołującego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej