RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy gen. Andersa

Wincenty Knapczyk przeszedł cały szlak bojowy z Armią Andersa (fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku)
Wincenty Knapczyk przeszedł cały szlak bojowy z Armią Andersa (fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku)

W USA zmarł major Wincenty Knapczyk, Naczelny Komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Miał 96 lat.

„Rycerze dobrej sprawy”. 75 lat temu żołnierze gen. Andersa wyzwolili Ankonę i Loreto

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów uczczono w Loreto żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy 75 lat temu walcząc z Niemcami wyzwalali miasta...

zobacz więcej

Informację o śmierci weterana potwierdził konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Wskazał, że zmarły tuż przed śmiercią otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wincenty Knapczyk urodził się 30 maja 1923 r. niedaleko Baranowicz (obecnie Białoruś). Gdy miał 17 lat, został wraz z rodziną wywieziony na Syberię. Po ukończeniu 18 lat dołączył do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS formowanych przez gen. Władysława Andersa.

Wraz z Armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy: od Rosji przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż do Włoch. Brał udział w walkach pod Monte Cassino. Raniony odłamkami pocisku artyleryjskiego, trafił do szpitala polowego, a po wyzdrowieniu dołączył do polskiej armii pod Bolonią.

Po wojnie zamieszkał w Anglii, a w 1959 r. wyemigrował wraz z żoną, także sybiraczką, do Stanów Zjednoczonych. Za oceanem również udzielał się w organizacjach polonijnych, w tym w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

„Odszedł na wieczną wartę. (…) Cześć jego pamięci” – napisał na Twitterze Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej