RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UOKiK: Biedronka wykorzystuje mocniejszą pozycję w negocjacjach z dostawcami

Dostawca zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić na współpracy – uważa prezes UOKiK Marek Niechciał (fot. Shutterstock/WDnet Creation)
Dostawca zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić na współpracy – uważa prezes UOKiK Marek Niechciał (fot. Shutterstock/WDnet Creation)

Informacje uzyskane w czerwcu podczas kontroli w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP) dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właścicielowi sklepów Biedronka grozi kara w wysokości 3 proc. rocznych obrotów. Do sprawy odniosła się firma Jeronimo Martins Polska.

Założyciel Biedronki zapisał w spadku 10 mln euro ubogim dzieciom

Alexandre Soares dos Santos, zmarły w sierpniu założyciel sieci sklepów Biedronka, pozostawił 10 mln euro na pomoc dla biednych dzieci. Środki te...

zobacz więcej

Z zebranych informacji wynika, że JMP w relacjach z dostawcami – w szczególności owoców i warzyw – uzyskuje dwa typy rabatów.

Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki).

Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna – poinformował UOKiK.

„Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy. Jeronimo Martins Polska ma silniejszą pozycję negocjacyjną i podejrzewamy, że wykorzystuje ją w nieuczciwy sposób. W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głównie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu ani jak duży on będzie. Tym samym zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić” – wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

– To nasze kolejne działanie, którego celem jest poprawa sytuacji rolników. Trzeba pamiętać, że wymuszanie rabatów przez sieć handlową może powodować przerzucanie presji cenowej na producentów rolnych – oświadczył Niechciał.

Kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Do zastrzeżeń Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odniosła się firma Jeronimo Martins Polska S.A. w nadesłanym komunikacie: „W pełni współpracujemy z UOKiK, by jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości Urzędu. Szczegółów toczącego się postępowania nie komentujemy. Jednocześnie zapewniamy, że rozwijając relacje z partnerami handlowymi, JMP zawsze ściśle przestrzega przepisów polskiego prawa”.

źródło:

Zobacz więcej