Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Neckermann Polska ogłasza niewypłacalność. Za granicą jest około 3600 turystów

Biuro podróży Neckermann Polska złożyło do urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. Marszałek wszczyna procedurę gwarancji ubezpieczeniowej i proces udzielania pomocy turystom – poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik urzędu Marta Milewska. Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce; turyści są wyrzucani z hoteli, zatrzymywani w areszcie hotelowym – informuje urząd.

Biuro podróży Neckermann Polska odwołuje wszystkie środowe wyloty

Neckermann Polska odwołuje wszystkie środowe wyloty i zawiesza na 48 godzin wszystkie rezerwacje – wynika z opublikowanego we wtorek oświadczenia...

zobacz więcej

Obecnie za granicą przebywa 3600 turystów Neckermann Polska, głównie w basenie Morza Śródziemnego.

– Największe problemy są na Majorce, ponieważ to była destynacja związana głównie z pobytem turystów brytyjskich. Poza tym, Turcja, Tunezja. Wiem, że wieczorem w Egipcie były jeszcze regulowane płatności przez Neckermann Polska, żeby turyści mogli spokojnie przenocować. Na bieżąco na pewno będą do nas spływały informacje zarówno od hotelarzy, jak i turystów przebywających poza granicami – powiedziała Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego.

Dodała, że na zimę Neckermann Polska sprzedał już 14 tysięcy wycieczek. Te wyjazdy „na pewno się nie odbędą” – stwierdziła. Stelmańska podkreśliła, że poszkodowani turyści mogą zgłaszać się do urzędu marszałkowskiego po pieniądze. – Od lipca prawo polskie się zmieniło, zostaliśmy dostosowani do dyrektywy unijnej. Zmiana polega na tym, że środki z gwarancji ubezpieczeniowej mogą być przeznaczone w pierwszej kolejności na powrót turystów do kraju, na utrzymanie turystów na miejscu, opłacenie i dokończenie ich pobytu – mówiła.

– Jeżeli mówimy o Neckermannie będą dwie gwarancje uruchamiane, dlatego, że ci, którzy podpisywali umowy w 2018 roku, chronieni są gwarancją, która obowiązywała w 2018, osoby które podpisywały umowy w 2019, tam jest nowa gwarancja wystawiona, która obowiązywała od 1 stycznia 2019 – poinformowała.

Pierwsza gwarancja jest wystawiona na 30 mln zł, druga na 25 mln zł. – Do tego, jeżeli będzie brakowało środków na tych gwarancjach ubezpieczeniowych, mamy turystyczny fundusz gwarancyjny jako drugi filar zabezpieczenia i zostanie on wtedy uruchomiony, jeśli zabraknie środków na gwarancjach ubezpieczeniowych – oświadczyła.

– Jeżeli były przypadki, że turyści byli zmuszeni do zapłacenia samodzielnie za pobyt tam w hotelu, to oczywiście powinni posiadać za to fakturę, rachunek, jakieś potwierdzenie wpłacenia tych środków. Będą mogli się ubiegać o zwrot z gwarancji ubezpieczeniowej tych środków, które wpłacili – zapewniła.

Jak mówiła, zgłaszają się do nich „obywatele Polscy, którzy wykupili wycieczki w Neckermann niemieckim”. – Niestety my w tej sytuacji nie jesteśmy w stanie im pomóc – zaznaczyła.

Spółka Neckermann Polska zapowiedziała także, że zawiesza wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych.

„W związku ze spodziewaną upadłością Neckermann Polska, konsulowie RP w krajach, w których przebywają polscy turyści, otrzymali stosowne instrukcje, monitorują sytuację i są gotowi do udzielenia niezbędnej pomocy konsularnej” – podało na Twitterze MSZ.

Maile z Sycylii, Dominikany. Polscy turyści piszą do nas po upadku biura podróży

Najwięcej polskich turystów, którzy ucierpieli z powodu bankructwa turystycznej firmy Thomas Cook, udając się na urlop do Hiszpanii, znajduje się...

zobacz więcej

W piątek władze największego, a zarazem najstarszego biura podróży Thomas Cook, poinformowały, że znalazło się ono na skraju bankructwa. W poniedziałek firma ogłosiła upadłość. W biurach spółki Thomas Cook na całym świecie pracuje 22 tys. osób, z czego 9 tys. w rodzimej Wielkiej Brytanii. Działająca w 16 krajach świata firma obsługiwała 19 mln turystów rocznie.

We wtorek spółka Neckermann Polska zapowiedziała, że w związku upadkiem firmy Thomas Cook odwołuje zaplanowane na ten dzień wyloty na hiszpańską Majorkę oraz grecką wyspę Zakynthos, a także środowe rejsy do wszystkich turystycznych miejsc.

źródło:
Zobacz więcej