RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rekordowy budżet MON na 2020 rok

Wzrost wydatków o blisko 5 mld PLN w stosunku do roku poprzedniego (fot. TT/Dowództwo Generalne)
Wzrost wydatków o blisko 5 mld PLN w stosunku do roku poprzedniego (fot. TT/Dowództwo Generalne)

Na przełomie sierpnia i września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. Pierwszy raz w historii na obronność zaplanowano przeznaczyć środki w wysokości 2,1 proc. PKB. Dotychczas było to 2 proc.

Mosbacher: Polska jest liderem w NATO

Polska jest jednym z 7 krajów, które w 2019 r. wydadzą 2 proc. PKB lub więcej na obronność; od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO –...

zobacz więcej

Oznacza to wzrost przyszłorocznych wydatków obronnych o blisko 5 mld zł w stosunku do roku poprzedniego. W 2020 roku na wydatki obronne rząd zamierza przeznaczyć łącznie 49,839 mld zł.

– Ten budżet po raz pierwszy od czasów transformacji jest budżetem państwa bez deficytu, jest budżetem, który jest zrównoważony – powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do całego projektu budżetu. Dodał, że w 2020 r. dochody i wydatki budżetowe będą wynosiły po 429,5 mld zł, z kolei wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. – Budżet państwa nie jest już bankomatem dla przestępców podatkowych – zaznaczył.

Georgette Mosbacher chwali nasz kraj za wydatki na obronność i stwierdza: chętnie powitamy w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. „W przeciwieństwie do Niemiec Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech” – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce.

Wcześniej wielokrotnie prezydent Donald Trump w superlatywach mówił o polskiej polityce obrony w kontekście zobowiązań wobec NATO. Należy w tym miejscu zauważyć, iż w dużej części ministerstw zamrożono wydatki na poziomie z zeszłego roku. Nie dotyczy to jednak właśnie MON.

Prezydenta USA dość często powtarza, że Amerykanie nie mogą sami płacić za bezpieczeństwo na świecie i czas na rozłożenie kosztów zagwarantowania bezpieczeństwa na innych sojuszników. Mowa o wywiązaniu się z przyjętych przez NATO 2 proc. PKB. Polska jest tu wzorem, w przeciwieństwie do choćby Niemiec.

W Niemczech wszelkie próby zwiększenia wydatków rządowych, a zwłaszcza wydatków na zbrojenia spotykają się z ostrą krytyką. W lutym 2017 roku kanclerz Niemiec zapewniała, że stanie się to najpóźniej w 2024 roku, co zostało zresztą od razu skrytykowane nawet przez jej koalicyjnego partnera SDP, jako plan nierealistyczny.

W maju 2018 r. minister obrony Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca KE, obiecywała 1,5 proc. PKB do 2025 r. Zobowiązanie to podtrzymane zostało w deklaracjach rządu niemieckiego, składanych kilka miesięcy później, w lutym 2019 r., na ręce przedstawicieli NATO. Zgodnie z zapewnieniami urzędujących w Berlinie polityków, cel 1,5 proc. PKB ma zostać osiągnięty najpóźniej do 2024 r., a w kolejnych latach wzrost wydatków ma być kontynuowany.

Według niemieckiej agencji prasowej Deutsche Presse-Agentur (DPA), zaplanowane na ten rok wydatki wojskowe wynoszą 1,35 proc. PKB, co odpowiada kwocie 47,32 mld euro. W 2020 r. wartość ta wzrosnąć ma do 1,37 proc. PKB (49,67 mld euro), a więc zaledwie o 0,02 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej