RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ewakuacja. Gigantyczny lodowiec może oderwać się od masywu Mont Blanc

Masa, która może runąć, ma objętość 250 tys. metrów sześciennych (fot. Shutterstock/Marisa Estivill)

Z powodu groźby zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc lokalne władze zamknęły jedną z dróg i nakazały ewakuację kilku domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 cm dziennie.

Islandia oficjalnie pożegnała lodowiec Okjokull. Oplatał wulkan przez 700 lat

Niecodzienna uroczystość odbyła się w niedzielę przy wulkanie Okjokull niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku. Władze tego kraju oficjalnie...

zobacz więcej

Masa, która może runąć, ma objętość 250 tys. metrów sześciennych – alarmują specjaliści z władz regionu Dolina Aosty i fundacji Bezpieczne Góry. Ich zdaniem sytuacja jest poważna.

Władze gminy Courmayeur podjęły decyzję o zamknięciu drogi w Val Ferret, gdzie może spaść fragment lodu. Droga ta będzie monitorowana. Ponadto ewakuowano kilka górskich chat.

Burmistrz Stefano Miserocchi zapewnił, że nie są zagrożone domy mieszkalne ani struktury dla turystów. – Takie zjawiska dowodzą po raz kolejny istotnych zmian zachodzących w górach, a spowodowanych przez czynniki klimatyczne – zaznaczył.

Miserocchi przypomina się, że w raporcie organizacji WWF Italia zaznaczono, że w związku z ociepleniem klimatu przy średnich temperaturach, jakie utrzymują się w górach obecnie, lodowce poniżej 3500 metrów nad poziomem morza znikną w ciągu 20-30 lat.

źródło:

Zobacz więcej