RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Muzułmanie we Francji żądają wprowadzenia szariatu

Wzrasta też odsetek mahometan, którzy zachowują islamski zakaz spożywania alkoholu i praktykują post w Ramadanie (fot. Godong/Universal Images Group via Getty Images)
Wzrasta też odsetek mahometan, którzy zachowują islamski zakaz spożywania alkoholu i praktykują post w Ramadanie (fot. Godong/Universal Images Group via Getty Images)

Muzułmanie we Francji nie poddają się sekularyzacji. Jeszcze przed 30 laty można było sądzić, że islam podzieli los głównych wyznań chrześcijańskich. Tendencje się jednak odwróciły. Sekularyzacja została powstrzymana, a muzułmanie są coraz bardziej praktykujący. Wskazuje na to redaktor naczelna katolickiego tygodnika „La Croix”.

Zamykanie meczetów i zakaz zagranicznego finansowania. Francja walczy z dżihadem

Władze w Paryżu chcą zmian w funkcjonowaniu organizacji muzułmańskich działających we Francji. Chodzi między innymi o ich finansowanie. Francja...

zobacz więcej

Odnosi się ona do wyników badań przeprowadzonych przez Instytut IFOP. Wynika z nich, że w ciągu 30 lat odsetek muzułmanów chodzących na cotygodniową modlitwę do meczetu wzrósł z 16 do 38 proc. Wzrasta też odsetek mahometan, którzy zachowują islamski zakaz spożywania alkoholu i praktykują post w Ramadanie.

Jak podkreśla Isabelle de Gaulmyn, sam wzrost pobożności wśród muzułmanów nie powinien nas niepokoić. Niepokojące są inne dane.

Okazuje się, że wśród francuskich muzułmanów istnieje dość pokaźna i stale rosnąca grupa, która nie uznaje wartości francuskiego państwa. 37 proc. muzułmanów, w tym 49 proc. młodych uważa, że to świeckość państwa powinna się dostosować do religii, a nie na odwrót. Co więcej, 27 proc. wyznawców islamu we Francji jest zdania, że prawo szariatu musi mieć pierwszeństwo przed prawem francuskim.

Zdaniem naczelnej „La Croix” te dane są poważnym wyzwaniem dla francuskiego społeczeństwa. Okazuje się bowiem, że nie rozumie ono swych muzułmańskich rodaków, a francuskie szkoły nie potrafią ich wychować na lojalnych obywateli.

Nawet wśród muzułmanów, którzy zdobyli we Francji wyższe wykształcenie, 20 proc. uważa, że lepiej stosować szariat niż prawa republiki. To poważna porażka naszego szkolnictwa – dodaje Isabelle de Gaulmyn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej