RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzaskowski: Ustalenie przyczyn awarii w „Czajce" kosztowało 7 mln złotych

Prezydent stolicy zdradził koszty ustalenia awarii w oczyszczalni ścieków (fot. PAP/Piotr Nowak)
Prezydent stolicy zdradził koszty ustalenia awarii w oczyszczalni ścieków (fot. PAP/Piotr Nowak)

– Do tej pory wydano 7 mln zł, żeby ustalić przyczynę awarii kolektorów, które odprowadzały ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Natomiast rozwiązanie, które proponujemy będzie według szacunków kosztowało około 12-13 mln zł – oświadczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Chodzi o naprawę kolektorów i budowę dodatkowej nitki przesyłającej ścieki.

Trzaskowski: Osady z „Czajki” składowane zgodnie z prawem

Osady z oczyszczalni „Czajka” są składowane zgodnie ze wszystkimi przepisami, które obowiązują, jeżeli chodzi o składowanie takich odpadów –...

zobacz więcej

Według Trzaskowskiego, naprawa rurociągów w tunelu oraz budowa alternatywnej nitki będą trwały równolegle. – W toku wszystkich analiz – ponieważ zdjęliśmy cały ten beton z rurociągu właściwego – okazało się, że te uszkodzenia główne, które stały się przyczyną awarii, one powstały na odcinku stumetrowym tego rurociągu i w związku z tym ten odcinek zostanie wymieniony na stalową rurę. Ścieki te będą mogły popłynąć właśnie w tunelu, dzięki naprawie tego rurociągu – wyjaśnił prezydent Warszawy.

Budowa nowej nitki i remont kolektora powinny rozpocząć się niebawem. – W ciągu najbliższych dni zaczną się prace nad wymianą rur w tunelu. Są już zamówione między innymi stalowe rury. Zrobimy wszystko, żeby w przeciągu dwóch miesięcy zakończyć prace przy remoncie kolektora – podkreślił Trzaskowski. Jak dodał, budowa nowej nitki pod dnem Wisły może potrwać trochę dłużej.

Miasto rozważało kilka scenariuszy w związku z tym, że zgodnie z deklaracją alternatywny rurociąg zbudowany z inicjatywy rządu na Wiśle ma działać przez dwa miesiące.

Trzaskowski wyjaśnił, że w związku z tym miasto zdecydowało się na wariant najmniej uciążliwy dla mieszkańców. – Podjąłem decyzję, że zostanie wybudowana dodatkowa nitka pod dnem Wisły – poinformował. Inną rozważaną możliwością, gdyby przyjęte we wtorek rozwiązanie okazało się niemożliwe, było położenie rurociągu na Moście im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jak wskazał prezydent stolicy, dodatkowa nitka nie znajdzie się w tunelu z kolektorami, lecz zostanie ułożona pod dnem Wisły poprzez tzw. przecisk. Wskazał, że w ten sposób dwa przesyły będą działały niezależnie.

Celem budowy jest także możliwość przełączenia ścieków na nitkę zapasową, jeśli okaże się, że będą potrzebne dalsze naprawy. – Ta nitka zostanie tam, ponieważ chcemy mieć pewność, że będzie dodatkowe rozwiązanie awaryjne, gdyby, nie daj Boże, w przyszłości dochodziło do jakichkolwiek problemów – podkreślił Trzaskowski. Wyjawił też, jakie działania podjęte w celu ustalenia przyczyny awarii kosztowały miasto 7 mln zł. – Trzeba było zdjąć tony betonu i trwają prace analityczne. Natomiast to rozwiązanie, które proponujemy według szacunków będzie kosztowało około 12-13 mln zł – powiedział.

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do „Czajka” zastępczym rurociągiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej