RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Postępowania ws. Czajki pod nadzorem PK? Kaleta zapowiada wniosek

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedział, że zwróci się do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o objęcie wszystkich postępowań dotyczących awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka specjalnym nadzorem.

„Nie są utylizowane, a składowane w hałdach”. Wiadomo, gdzie trafiają odpady z Czajki [WIDEO]

Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie odpadów z oczyszczalni Czajka w Warszawie. Taką zapowiedź złożył w sobotę Ireneusz Stachowiak. Szef...

zobacz więcej

Polityk powiedział, że z informacji wójta Jezior Wielkich Dariusza Ciesielczyka wynika, że osady ściekowe z oczyszczalni Czajka są zrzucane bezpośrednio na pola w gminie.

Zdaniem Sebastiana Kalety, awaria kolektorów i uszkodzenie spalarni osadów ściekowych w Czajce stały się ogólnopolskim problemem. Wiceszef resortu sprawiedliwości wezwał też prezydenta Warszawy do udzielenia informacji, co dzieje się z osadami z oczyszczalni.

– Mieszkańcy już kilku gmin w Polsce oczekują informacji, czy odpady zrzucane bezpośrednio na pola są odpadami z oczyszczalni Czajka, czy Rafał Trzaskowski wiedział, co dzieje się z tymi odpadami. To są wątpliwości, które musi wyjaśnić prokuratura – dodał wiceminister sprawiedliwości.

Od końca ubiegłego roku w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka nie działa spalarnia osadów. Każdego dnia powstaje ich 380 ton. Odpady odbierają do utylizacji zewnętrzne firmy, co kosztuje jeden milion siedemset tysięcy złotych miesięcznie.

źródło:
Zobacz więcej