RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cudzoziemiec z dowodem osobistym. Mówił, że dostał go w zastaw za kebab

Dokument tożsamości miał stanowić zastaw za kanapkę (fot. pixabay/Marys_fotos)

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali cudzoziemca, u którego znaleziono dowód osobisty innej osoby. Dokument miał rzekomo trafić w ręce mężczyzny w zamian za kebab.

Rozbił szybę krzesłem, bo nie dostał kebaba

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 52-letniemu mieszkańcowi Szczytna, który w jednym z miejskich barów rozbił krzesłem szybę w ladzie...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w piątek, 20 września. Do Zespołu do Spraw Migracji Placówki Straży Granicznej w Warszawie zgłosił się 38-letni obywatel Indii, który miał złożyć wniosek o ochronę międzynarodową.

– W trakcie podjętej kontroli wobec niego funkcjonariusze ujawnili polski dowód osobisty wystawiony na dane osobowe obywatela Polski - poinformowała ppor. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wyjaśniła, że „zapytany przez funkcjonariuszy o okoliczności wejścia w posiadanie dokumentu, cudzoziemiec oświadczył, że dostał go kilka miesięcy temu, pracując w jednym z barów typu kebab, od jednego z klientów w zamian za kanapkę”.

– Cudzoziemiec dodał, że kupujący mężczyzna nie miał pieniędzy, aby zapłacić za kanapkę, więc w ramach rzekomego zastawu zostawił Hindusowi swój dowód osobisty – powiedziała ppor. Bielec-Janas.

Jak przekazała rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że „dokument figuruje w bazie Systemu Informacyjnego Schengen jako przedmiot podlegający zatrzymaniu”.

Funkcjonariusze przyjęli od mężczyzny wniosek o ochronę międzynarodową i wydali Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca. 38-letni obywatel Indii usłyszał jednak również zarzut przywłaszczenia dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby.

– Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego czynu, złożył wyjaśnienia, po czym został zwolniony i skierowany do otwartego ośrodka dla cudzoziemców – przekazała rzeczniczka.

Za przywłaszczenie dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby obywatelowi Indii grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

źródło:

Zobacz więcej