RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

80 mln zł dofinansowania na 200 nowych ambulansów

Szumowski podkreślił, że „ratownictwo medyczne ma być służbą państwową, jak służby mundurowe” (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

– Rząd przeznaczył 80 mln zł na wsparcie modernizacji taboru ratownictwa medycznego. Dzięki temu do wielu miejscowości w całej Polsce, w tym także mniejszych, trafi w tym roku 200 nowych ambulansów – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski zapowiada dalszy wzrost nakładów na zdrowie

Zakładamy dalszy wzrost nakładów na zdrowie, kontynuację informatyzacji, wprowadzenie nowych zawodów. Naszym priorytetem nie jest in vitro, tylko...

zobacz więcej

– To jest kontynuacja programu dla ratownictwa medycznego – powiedział Szumowski podpisując w poniedziałek w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku jedną z czterech umów na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów, które będą obsługiwać część północnego Mazowsza. Nowe karetki trafią, oprócz Płocka, także do Gostynina, Sierpca i Staroźreb.

Minister zdrowia podkreślił, że ratownictwo medyczne ma być służbą państwową, jak służby mundurowe, np. straż pożarna.

– Za tym nie tylko powinna iść legislacja, rozwiązania, które służą rozwojowi ratownictwa, ale za tym muszą iść także rozwiązania finansowe, pieniądze – oświadczył Szumowski.

Przypomniał, że w zeszłym roku wsparciem finansowym objęto Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), które – jak wskazał – „są elementem systemu ratownictwa medycznego”.

– W tym roku 200 karetek w całej Polsce. To jest 80 mln zł, które rząd przeznaczył na modernizację taboru. Karetki trafiają równomiernie w całej Polsce, we wszystkich województwach, do małych, do większych miejscowości, do powiatów, które nie zawsze było stać na tę modernizację – powiedział Szumowski.

Ministerstwo zdrowia przeznaczy dodatkowe 344 mln zł na szpitale powiatowe

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że tylko w tym roku szpitale powiatowe otrzymały 10-procentowe podwyżki. Szef resortu zdrowia...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że nowe karetki, których zakup objęty jest dofinansowaniem, „muszą być to bardzo nowoczesne samochody, świetnie wyposażone, żeby pacjenci mogli bezpiecznie dojechać do SOR-ów, a ratownicy żeby mogli funkcjonować w komforcie”.

– To są potrzebne inwestycje, inwestycje, które zaczynamy. Niedługo fundusz inwestycyjny w szpitale. Do tej pory nie mieliśmy możliwości prawnych, żeby inwestować również w szpitale, które nie są we władaniu ministra zdrowia. W przyszłej kadencji taka możliwość będzie – podkreślił Szumowski.

I stwierdził: „Myślę, że te całe spectrum różnych metod inwestycji w służbę zdrowia poszerza się coraz bardziej i pieniądze, które udaje odzyskać z różnych innych miejsc, można zainwestować w rzeczy dobre dla pacjentów”.

Poseł PiS Maciej Małecki ocenił, że minister Szumowski „przejdzie do historii jako ten minister zdrowia, który przekroczył 100 mld zł w budżecie na służbę zdrowia”.

Całodobowa Telefoniczna Informacja Pacjenta już działa

Pod numerem 800-190-590 przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) udzielają informacji...

zobacz więcej

– To jest historyczne osiągnięcie. Tego szczerze gratuluję. Te wydatki cały czas rosną. Za kilka lat osiągniemy 160 mld zł – powiedział poseł.

Małecki zaznaczył przy tym, że głównym celem zwiększania środków na ochronę zdrowia, w tym np. na wsparcie kupna ambulansów, „jest wzrost bezpieczeństwa mieszkańców”.

Jak wyjaśniła dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku Lucyna Kęsicka, cztery karetki, które zostaną zakupione w efekcie umowy podpisanej z resortem zdrowia, zastąpią tam najbardziej wysłużone pojazdy.

–Na karetkę dostajemy 400 tys. zł. Będą cztery karetki, po jednej w Płocku, Gostyninie, Sierpcu i Staroźrebach – dodała.

Kęsicka zaznaczyła, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, obejmująca swym zasięgiem 10 mazowieckich powiatów, dysponuje 15 karetkami systemowymi do ratownictwa medycznego. Przyznała, że stacja ma trudności z obsadą ambulansów.

– Brakuje lekarzy, brakuje ratowników – stwierdziła.

źródło:

Zobacz więcej