RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pięć krajów porozumiało się ws. redystrybucji migrantów w UE

Relokacja ma następować w ciągu czterech tygodni od zejścia migrantów na ląd (fot. PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA0

Włochy, Malta, Francja, Niemcy i Finlandia porozumiały się w sprawie redystrybucji migrantów w krajach Unii Europejskiej gotowych ich przyjąć – to konkluzja spotkania pięciorga ministrów spraw wewnętrznych na Malcie. – Od dzisiaj Włochy i Malta nie są już same w kwestii migracji – podsumowała rozmowy szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese.

Kwestia przymusowego rozdziału migrantów – jest stanowisko Słowacji

Premier Słowacji Peter Pellegrini zadeklarował, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu...

zobacz więcej

Zawarte przez ministrów wstępne porozumienie – dotyczące automatycznej relokacji wszystkich osób ubiegających się o azyl, nie tylko tych, które otrzymały status uchodźcy – zostanie teraz przedstawione do aprobaty pozostałym krajom unijnym.

Kolejne ustalenie z kilkugodzinnego spotkania to dobrowolna rotacyjność portów, do których będą zawijać statki z migrantami. Teraz obowiązuje zasada, że jednostki te mają wpływać do włoskich bądź maltańskich portów. Gotowość otwarcia także innych włoska minister uznała za ważny rezultat.

Umowa przewiduje „redystrybucję migrantów na zasadzie obligatoryjnej” na podstawie systemu kwot, który zostanie ustalony w zależności od tego, ile państw członkowskich UE przystąpi do tego porozumienia.

Relokacja zgodnie z tymi założeniami ma następować w ciągu czterech tygodni od zejścia migrantów na ląd.

W naradzie na Malcie uczestniczyła też delegacja Komisji Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej