RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szynkowski vel Sęk: Pouczanki prezydenta Francji stają się już męczące

Emmanuel Macron powiedział, że Polska blokuje wszystko, co mogłoby przyspieszyć obniżenie emisji gazów cieplarnianych (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP)
Emmanuel Macron powiedział, że Polska blokuje wszystko, co mogłoby przyspieszyć obniżenie emisji gazów cieplarnianych (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP)

Pouczanki prezydenta Francji stają się już męczące. Mam nadzieję, że Emmanuel Macron ma świadomość tego, jak wiele Polska wykonała już w zakresie starań w kwestii redukcji CO2 – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka...

zobacz więcej

Wiceminister odniósł się do wypowiedzi francuskiego prezydenta, który w drodze na szczyt klimatyczny ONZ stwierdził, że to Polska blokuje wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska.

Według doniesień francuskich mediów Macron przypomniał, że w czerwcu na szczycie UE cztery kraje członkowskie – Polska, Czechy, Estonia i Węgry – zablokowały zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką wszystkie państwa unijne miałyby osiągnąć do 2050 r. Prezydent Francji stwierdził, że odpowiedzialna jest za to Polska.

– Moim celem jest przekonać inne kraje, by ruszyły – mówił prezydent. Dodał, że jego celem jest też „zaproszenie młodych protestujących w Europie do przyciśnięcia” Polski. „Niech jadą manifestować w Polsce! Aby pomóc mi zmobilizować tych, których nie mogę zmobilizować do zmiany!” – powiedział Macron cytowany przez „Le Parisien”.

– Nie będziemy radzić żadnym grupom protestującym, żeby odwiedzały Francję, bo jest wystarczająco wielu protestujących we Francji. Życzymy natomiast naszym partnerom z Unii Europejskiej tego, by równie skutecznie realizowali cele zawarte w Protokole z Kioto w zakresie redukcji emisji CO2 – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Paryż oczyszcza ulice z ołowiu i wznawia odbudowę Notre Dame

Paryskie władze rozpoczęły w tym tygodniu oczyszczanie miasta – w tym terenów szkolnych – z ołowiu. Problem skażenia związany jest kwietniowym...

zobacz więcej

Jak dodał, „paradoksalnie jest tak, że cele porozumienia paryskiego mogą być realizowane m.in. dzięki sukcesowi konferencji klimatycznej w Katowicach i tzw. Katowice Rulebook, który jest czymś w rodzaju przepisów wykonawczych dla tego porozumienia”.

– Mam nadzieję, że prezydent Macron ma świadomość tego, jak wiele Polska wykonała już w zakresie starań w kwestii redukcji CO2 i zarówno w tym obszarze, jak i innych będzie unikał tego rodzaju pouczanek, które w jego przypadku stają się już męczące – podkreślił wiceminister.

W Nowym Jorku rusza właśnie szczyt klimatyczny zorganizowany w przeddzień debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezmą w nim udział szefowie rządów i państw z ok. 60 krajów, w tym prezydent Andrzej Duda i Emmanuel Macron.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej