RAPORT

Pogarda

Czarzasty o Armii Czerwonej: Ci ludzie nas wyzwolili, dali nam wolność

W Polsce zginęło około 700 tys. żołnierzy radzieckich; chcieliśmy im się pokłonić – mówił w Szczecinie lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty (fot. PAP/Marcin Bielecki)
W Polsce zginęło około 700 tys. żołnierzy radzieckich; chcieliśmy im się pokłonić – mówił w Szczecinie lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

– Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność – tak o radzieckich żołnierzach mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty w Szczecinie. Lider Lewicy w czasie konferencji prasowej powiedział, że jego ugrupowanie zawsze będzie miało „szacunek do ludzi aktywnych do 1990 roku”.

„Wypchane marionetki” na lewicy. Czarzasty: Opozycja zgodna w granicach rozsądku

Wszyscy, którzy głosują na lewicę, głosują na KW SLD; nie ma innej lewicy, są tylko wypchane marionetki – powiedział w niedzielę lider SLD...

zobacz więcej

– Chcieliśmy z wielkim szacunkiem, w tym miejscu, po pierwsze – pokłonić się tym, którzy walczyli i doprowadzili do tego, że to miejsce możemy nazywać Polską. Bez względu na to czy byli to żołnierze polscy, czy byli to żołnierze radzieccy – stwierdził Czarzasty. Dodał, że żołnierzy radzieckich zginęło w Polsce ok. 700 tys. – Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność od Niemiec i od Niemców, od faszystów – podkreślił.

Przyznał, że ilekroć porusza ten temat, to padają zarzuty o to, że żołnierze radzieccy przynieśli Polakom inne zniewolenie.

– Tak, to prawda. Ale zawsze sobie w takim momencie zadaję pytanie, czy ktoś, kto nie miał wolności mógł dać wolność komuś? Tak naprawdę tę wolność, o której Polska marzyła i którą dostała po 1990 r. pełną, powinni wywalczyć dla nas Amerykanie i Anglicy, jak siedzieli przy stole, gdzie decydowali w trakcie wojny i po wojnie o nowym podziale granic, o nowych podziałach strefy wpływu – powiedział.

Konwencja Lewicy w Gdyni. Czarzasty o hejcie: Jestem orłem, jestem ponad tym

Mówię wszystkim hejterom – nie usłyszycie ode mnie ani jednego zdania złego na swój temat – powiedział lider SLD Włodzimierz Czarzasty podczas...

zobacz więcej

Czarzasty zaznaczył, że w narracji prawicowej źle mówi się o czasach PRL. – Bez względu na to, co o tych czasach myślicie, to były to czasy młodości naszych rodziców, naszych dziadków i ludzi, którzy odbudowali to miejsce – ocenił.

Szef SLD powiedział, że lewica ma szacunek do żołnierzy, czy do osób, które odbudowywały Polskę.

– Ten szacunek lewica będzie miała do was zawsze. Ten szacunek będzie miała lewica do ludzi aktywnych do 1990 roku – zaznaczył. – Nigdy się nie zgodzimy na to, a jeżeli to się stanie, to będziemy ten proces odwracać, żeby były zabierane jakiekolwiek prawa nabyte ludziom ze względu na to, że jakiejś władzy się nie podobają – dodał.

– Te prawa nabyte zostały zabrane swego czasu służbom mundurowym. W pierwszej kolejności przez Platformę Obywatelską, w następnej kolejności przez PiS – powiedział i podkreślił, że „w Sejmie do tej pory w zamrażarce leży następna ustawa, która potencjalnie mogłaby zabrać prawa nabyte żołnierzy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej