RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Minister cyfryzacji: zaprojektowaliśmy na nowo stronę gov.pl

W tym roku na portalu gov.pl będzie łącznie 110 instytucji (fot. Shutterstock/Valua Vitaly/gov.pl)

Na stronie gov.pl jest 19 ministerstw, pięć urzędów, w tym cztery wojewódzkie i 141 kart usług – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że domena obejmuje podstronę „Mój Gov”, gdzie znajduje się m.in. skrzynka e-mail.

Szef ministerstwa cyfryzacji: Powstanie grupa robocza ds. walki z patostreamami i cyberprzemocą

Powstanie grupa robocza ds. walki z patostreamami i cyberprzemocą, która przygotuje odpowiednie regulacje prawne; jednocześnie rozmawiamy z...

zobacz więcej
– Dzisiaj na stronie znajdą państwo 19. ministerstw, pięć urzędów, w tym cztery urzędy wojewódzkie i 141 kart usług przeniesionych z portalu obywatel.gov.pl, który - można powiedzieć - przechodzi do historii, choć jeszcze będzie dostępny – zaznaczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu cyfryzacji.

– W ramach jednej platformy każde ministerstwo wprowadza i odpowiada za własne treści w ramach jednego, jednolitego schematu – dodał.

– To, co jest absolutną nowością, którą prezentujemy dzisiaj, to jest konto „Mój Gov”, które jest kontem spersonalizowanym, adresowanym do każdego posiadacza profilu zaufanego. Wystarczy zalogować się na stronie. (...) Mamy na naszym koncie spersonalizowane usługi dostępne w jednym miejscu. Wszystkie dane na nasz temat, które są dostępne w tej chwili w serwisach i rejestrach zarządzanych przez ministra cyfryzacji, ale nie tylko. Tam możemy się zalogować do internetowego konta pacjenta, przejść do innych usług i do innych platform – wymieniał minister.

– Mamy na koncie „Mój Gov” (...) skrzynkę pocztową, która zastępuje skrzynkę ePUAP-ową (Elektroniczna Skrzynka Podawcza – red.), na którą wiele osób narzekało co do jej funkcjonalności, przyjazności i ergonomii, jeżeli chodzi o jej użytkowanie. Skrzynka jest tak zrobiona, żeby było po prostu łatwiej, żeby było tak, jak w większości aplikacji pocztowych. Ta skrzynka daje możliwość obsługi pełnej korespondencji z urzędami – kontynuował Marek Zagórski.

W tym roku plany zakładają jeszcze przeniesienie stron Kancelarii Prezydenta, „aczkolwiek kancelaria Prezydenta będzie funkcjonowała na innych zupełnie zasadach”, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wszystkich kart usług, które dotychczas były m.in. na obywatel.gov.pl – poinformował minister.

Zagórski zaznaczył, że w tym roku na portalu gov.pl będzie łącznie 110 instytucji. – To nie tylko ministerstwa, to ambasady, konsulaty, urzędy wojewódzkie, urzędy centralne, rozszerzymy liczbę serwisów tematycznych – zapowiedział i dodał, że jeszcze w 2019 r. na domenie znajdzie się 195 kart usług i 7 serwisów tematycznych.

Zagórski: e-prawo jazdy prawdopodobnie na przełomie roku

Planujemy, że rząd przyjmie pakiet deregulacyjny umożliwiający wprowadzenie e-prawa jazdy jeszcze we wrześniu; da to szansę na wprowadzenie e-prawa...

zobacz więcej

Minister ocenił, że obywatele coraz częściej korzystają z portalu. – Czym więcej wprowadzamy zmian, tym większe zainteresowanie. W tej chwili możemy powiedzieć o 3,3 mln użytkowników miesięcznie – to się podwoiło od początku roku i z każdym miesiącem obserwujemy coraz większą ich liczbę – poinformował Zagórski.

Zapewnił, że już na etapie projektowania strony zadbano, by była dostępna dla osób niepełnosprawnych.

– Audytowaliśmy to jeszcze przed wdrożeniem i cały czas audytujemy tak, żeby osoby niepełnosprawne mogły korzystać z administracji tym kanałem – dodał.

Minister poinformował, że przy obsłudze portalu już w tej chwili pracuje 1,5 tys. redaktorów, a docelowo ma ich być ok. 3 tys.

źródło:

Zobacz więcej