Raport

Epidemia koronawirusa

„Jeśli doniesienia »Sieci« się potwierdzą, można mówić o zorganizowanej grupie przestępczej”

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że jeśli powiązania osób związanych z Platformą Obywatelską ze stroną SokzBuraka potwierdzą się, będzie można mówić o zorganizowanej grupie przestępczej.

Dziennikarskie ustalenia: Koalicja Obywatelska opłacała największą hejterską stronę w sieci

Hejterska strona SokzBuraka, której celem jest niszczenie Prawa i Sprawiedliwości, była finansowana przez Platformę Obywatelską; stworzył ją...

zobacz więcej

Według tygodnika „Sieci”, za stroną SokzBuraka stoi osoba zatrudniona przez PO i stołeczny ratusz. Chodzi o Mariusza Kozaka-Zagozdę, który wykupił domenę w 2014 r. Strona miałaby również być połączona z profilem na Facebooku. On sam twierdzi, że pozbył się domeny w 2017 r. SokzBuraka publikuje między innymi memy, fotomontaże i inne materiały, często wymierzone w polityków związanych z partią rządzącą.

Zbigniew Ziobro powiedział, że to skandal natury obyczajowej, a jeśli doniesienia okażą się prawdą, będzie można mówić o zorganizowanej grupie przestępczej w kręgach PO. – Która w sposób przemyślany dopuszcza się zorganizowanych przestępstw o charakterze znieważania, pomawiania, kierowania oszczerstw w stosunku do konkurentów politycznych. Wiemy, że te informacje nam podawane są kłamstwem, są to wymyślone fake newsy – mówił Ziobro.

Jak dodał, w grę wchodzi również odpowiedzialność karna. – Jeżeli to jest zorganizowany hejt, przemyślany, aby z premedytacją pomawiać osoby z obozu rządzącego o zachowania i właściwości, które nie są prawdą, a mają stworzyć pozory prawdy, to znaczy, że mamy do czynienia z upadkiem jakiejkolwiek etyki po stronie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Jeśli oni rzeczywiście partycypują w tym przedsięwzięciu, (...) wchodzi w grę kwestia odpowiedzialności prawnokarnej tych wszystkich, którzy to wykonują i to zlecają – mówił.

Wyjaśnień w sprawie współpracy firm związanych z ratuszem, zajmujących się tworzeniem memów uderzających między innymi w byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera i rządu domagają się radni Prawa i Sprawiedliwości Olga Semeniuk i Dariusz Lasocki.

Radni oczekują, że na najbliższym posiedzeniu Rady Warszawy, które odbędzie się w najbliższy czwartek, Ratusz złoży odpowiednie wyjaśnienia.

źródło:
Zobacz więcej