RAPORT

Kampania 2020

Premier: Wpływy ze zniesienia 30-krotności składek na ZUS są założone w budżecie

Narracja KO kompletnie się nie klei - mówi Premier (fot. PAP/Hanna Bardo)

Wpływy ze zniesienia 30-krotności składek na ZUS są założone w budżecie – mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Jarosław Kaczyński: Musimy być wyspą wolności i sprawiedliwości

– Musimy być wyspą wolności, nawet jeżeli wokół tej wolności nie będzie. Musimy być także wyspą sprawiedliwości, solidarności i rozwoju –...

zobacz więcej

Premier w wywiadzie został zapytany o zapowiedziane podwyższenie płacy minimalnej. „Ludzie mniej zarabiający mogli się cieszyć, ale więcej zarabiający – nieco zaniepokoić. Koalicja Obywatelska mówi wręcz o wojnie PiS z przedsiębiorcami i lepiej zarabiającymi. Na ile to problem?” – pytał szefa rządu dziennikarz „Rz”.

„Tworzymy dla przedsiębiorców najlepsze możliwe warunki do rozwoju. Zwłaszcza dla polskich przedsiębiorców. Gdybyśmy walczyli z przedsiębiorcami, to czy obniżylibyśmy CIT dla małych spółek z 19 do 9 proc., czy teraz proponowalibyśmy mikrofirmom obniżkę obciążeń ZUS-owskich o blisko 500 zł miesięcznie?” – mówił Morawiecki.

„Narracja KO kompletnie się nie klei. Mamy w okresie czterotnich rządów PiS–u najwyższy przyrost średniego wynagrodzenia w porównaniu z kadencjami wszystkich poprzednich rządów. Nawet rząd Pawlaka, Oleksego, Cimoszewicza, czyli cztery lata, gdy wzrost PKB był nawet rzędu 7 proc., nie charakteryzował się takim wzrostem płac, również tych średnich i wyższych. Płaca minimalna, dopiero przez nas tak mocno już ruszona, skłoniła do myślenia kompleksowo o gospodarce. Generalnie całość wzrostu płac jest spójna z tempem podnoszenia płacy minimalnej” – podkreślił premier.

Dopytywany, czy w wizji PiS ten wzrost przeniesie się na wszystkie płace, na klasę średnią, szef rządu odpowiedział, że jest przekonany, że tak właśnie będzie. „Jest to pewien proces, a można nawet powiedzieć mechanizm naczyń połączonych. Wzrost płacy minimalnej skłania przedsiębiorców do lepszego usprzętowienia każdego miejsca pracy, do podnoszenia kwalifikacji pracowników, a w konsekwencji do wyższej efektywności pracy. Przecież o to nam wszystkim chodzi. Nie bez powodu najwyżej rozwinięte dziś państwa Zachodu, Szwecja, Holandia, Niemcy, Dania, mają najwyższe płace minimalne, a jednocześnie jedne z najwyższych współczynników udziału płac w gospodarce” – podkreślił Morawiecki.

Szef rządu był także pytany, czy zniesienie 30-krotności składek na ZUS to „Roma locuta, causa finita” (Rzym przemówił, sprawa zakończona). „Zapisaliśmy to w projekcie budżetu, ale ostateczna decyzja należy do Sejmu” – oświadczył premier.

źródło:

Zobacz więcej