RAPORT

Kampania 2020

Kulisy funkcjonowania SokuzBuraka. Dziennikarze dotarli do szokujących informacji

Są dowody na powiązanie Sokuzburaka z PO (fot. PAP/Artur Reszko)

Dziennikarze „Sieci” ujawnili, że za internetową stroną SokzBuraka, która masowo produkuje hejt, manipulacje i kłamstwa – skierowane m.in. w polityków PiS – stoi człowiek zatrudniony w Platformie Obywatelskiej oraz w warszawskim ratuszu. Przy całej sprawie pojawia się nazwisko Romana Giertycha.

Jak „król Internetu” Rafała Trzaskowskiego na hejterskiej stronie lansował

Tygodnik „Sieci” ujawnił, kto stoi za dużym fanpagem antypis, skupiającym się na szerzeniu nieprawdziwych informacji i hejtu. Jest nim Mariusz...

zobacz więcej

Dziennikarze tygodnika Sieci dotarli do nowych, szokujących informacji dotyczących Sokzburaka - profilu w mediach społecznościowych, który „zasłynął” z ataków i publikowania nieprawdziwych informacji nt. polityków Prawa i Sprawiedliwości i dziennikarzy TVP.

Marcin Wikło i Marek Pyza dotarli do dokumentów, które potwierdzają związek hejterskiego profilu z Platformą Obywatelską.

Założycielem strony jest Mariusz Kozak-Zagozda. To piarowiec, który wcześniej pracował dla dużych koncernów, był m.in. dyrektorem w LPP SA (właściciel Reserved i Cropp). Według ustaleń tygodnika domena sokzburaka.pl została wykupiona 12 marca 2014 r.

SzB w ostatnich wyborach samorządowych dał się mocno we znaki Patrykowi Jakiemu. Wtedy kandydat na prezydenta Warszawy nie odpuścił i postanowił ścigać autora nieprawdziwych memów na jego temat.

Przy całej sprawie pojawia się nazwisko Romana Giertycha. To właśnie adwokat z jego kancelarii zostanie przedstawicielem Kozaka-Zagozdy. Po wielu próbach policji udało się wtedy ustalić, że Zagozda odsprzedał swoją stronę w 2017 r. brytyjskiej spółce, reprezentowanej przez Huberta Nowackiego. Nowacki to jeden z założycieli Wolnego Radia Opornik, radia internetowego związanego z opozycją.

Dziennikarskie ustalenia: Koalicja Obywatelska opłacała największą hejterską stronę w sieci

Hejterska strona SokzBuraka, której celem jest niszczenie Prawa i Sprawiedliwości, była finansowana przez Platformę Obywatelską; stworzył ją...

zobacz więcej

Zatrudniony w warszawskim ratuszu

Kolejną ciekawą informacją, do której dotarli Pyza i Wikło, jest zatrudnienie założyciela SokuzBuraka w warszawskim ratuszu.

Autorom nie udało się uzyskać informacji czym Kozak-Zagozda zajmuje się w urzędzie.

Wiadomo tylko, że przez ostatnie pięć miesięcy zarobił tam min. 25 tys. zł.

Według dziennikarzy jego zatrudnienie mogło mieć związek z ostatnimi wyborami samorządowymi i ostrą kampanią, która jej towarzyszyła.

Kolejnym miejscem zatrudnienia Kozaka-Zagozdy jest sama partia Platformy Obywatelskiej. Jest tam zatrudniony od lutego 2019 r. do dziś. Co miesiąc na jego konto z tego tytułu wpływa kilka tysięcy złotych.

Mariusz Kozak-Zagozda na stałe zatem jest w partii, na stałe w ratuszu, ma zlecenia od klubu parlamentarnego i pomaga przy kampaniach.

Według dziennikarzy, w ciągu ostatniego półtora roku z partyjnej kasy wypłacono mu ponad 150 tys. zł. Żaden z polityków PO, z którymi się kontaktowali, nie chciał na ten temat rozmawiać.

źródło:
Zobacz więcej