RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Prezydent spotkał się z Polonią [CAŁE PRZEMÓWIENIE]

– Dziękuję, że tak pięknie nas reprezentujecie – mówił prezydent Andrzej Duda do Polonii w New Britain w amerykańskim stanie Connecticut. Spotkanie z tamtejszymi Polakami to pierwszy punkt programu pięciodniowej wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

Sasin: Odtwarzamy polską obronność po latach jej zwijania

Po latach zwijania polskiej obronności odtwarzamy ją również tutaj, a być może przede wszystkim tutaj. To będą tysiące miejsc pracy – powiedział w...

zobacz więcej

Prezydent podziękował Polonii, za to że „nadal angażuje się w polskie procesy demokratyczne” i pomaga w tworzeniu społeczeństwa „wolnego od kast”, które – jak mówił – Polska „odziedziczyła po czasach słusznie minionych”.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem militarnym Polski i coraz ważniejszym partnerem gospodarczym.

Polska - zdaniem prezydenta - rozwija się ekonomicznie, dzięki czemu w najbliższych latach może „dogonić kraje Europy Zachodniej". Andrzej Duda zachęcał też Polonię do powrotu do kraju.

Prezydent w New Britain wręczył odznaczenia dwunastu Polakom i osobom polskiego pochodzenia, zasłużonym w tworzeniu organizacji polonijnych. Wyróżnienia otrzymali między innym kombatanci, duchowni, przedsiębiorcy i harcerze. Andrzej Duda przekazał też biało-czerwone flagi kilkunastu polskim placówkom kulturalnym i szkołom.

W New Britain, według miejscowej prasy, co piąty mieszkaniec ma polskie pochodzenie. Z tego powodu miejscowość żartobliwie nazywana jest „New Brycki”.

W poniedziałek Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, we wtorek wygłosi przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej