RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja mogła zdobyć materiały kompromitujące księcia Andrzeja

Książę Andrzej jest młodszym synem królowej Elżbiety II (fot. arch. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Książę Andrzej jest młodszym synem królowej Elżbiety II (fot. arch. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Brytyjski wywiad (MI6) obawia się, że Rosja mogła wejść w posiadanie kompromitujących materiałów na temat księcia Andrzeja, młodszego syna królowej Elżbiety II. Miałyby one być związane ze znajomością księcia z Jeffreyem Epsteinem, miliarderem oskarżanym o przestępstwa seksualne – podał „The Sunday Times”.

„Byłam gwałcona trzy razy dziennie”. Wyznanie ofiary miliardera

W 2006 roku trafiła na prywatną wyspę Jeffreya Epsteina, miliardera oskarżanego o przestępstwa seksualne. Po 16 latach o swojej gehennie na wyspie...

zobacz więcej

Obawy te są związane z osobą Johna Marka Dougana, byłego zastępcy w biurze szeryfa w Palm Beach na Florydzie, który miał dostęp do śledztwa w sprawie przestępstw seksualnych miliardera i finansisty, a następnie przeprowadził się do Rosji.

Według źródeł „The Sunday Times” w MI6 istnieje niepokój związany z tym, ile Dougan wie z policyjnego śledztwa w sprawie miliardera pedofila i co z tego mógł przekazać rosyjskim władzom. Wiadomo, że Dougan miał kontakty z Pawłem Borodinem, byłym wysokiej rangi rosyjskim urzędnikiem i politykiem, określanym czasem mentorem Władimira Putina.

Dougan pracował w Palm Beach, gdy w 2005 r. do tamtejszego komisariatu policji weszła kobieta twierdząca, że Epstein zapłacił jej 14-letniej pasierbicy 300 dolarów za to, by się rozebrała do bielizny i zrobiła mu masaż erotyczny. Po wznowieniu sprawy Epsteina w lipcu tego roku, Dougan informował na Facebooku, że intensywnie rozmawiał na ten temat ze śledczymi i nadal jest w posiadaniu materiałów, których nikt inny nie widział.

Dougan, były żołnierz piechoty morskiej, po kłótni z przełożonymi zrezygnował z pracy w 2009 r., a następnie wyjechał do Moskwy. Wspomniane wpisy na Facebooku zostały opublikowane, gdy był w Rosji. Zaalarmowało to służby wywiadowcze, które najprawdopodobniej monitorują działania Dougana od czasu, gdy w 2013 r. został on sfotografowany wraz z Borodinem.

Według cytowanego przez „The Sunday Times” zachodniego źródła wywiadowczego Dougan dokonał wielu „klasycznych zdrad”, co czyni go podatnym na zwerbowanie przez „wrogie służby wywiadowcze”. – Jego wiedza na temat sprawy Epsteina byłaby bardzo interesująca dla rosyjskiego wywiadu – mówi źródło.

Śmierć Jeffreya Epsteina. Ujawniono wyniki sekcji zwłok

Sekcja zwłok wykazała, że amerykański finansista i miliarder Jeffrey Epstein doznał wielu złamań kręgów szyjnych – wynika z informacji przekazanych...

zobacz więcej

„Niezwykle cenne informacje”

Dougan, z którym „The Sunday Times” skontaktował się w zeszłym tygodniu, przyznał, że informacje w sprawie Epsteina mogą być „niezwykle cenne” dla wszystkich służb wywiadowczych i mógłby dawać środek nacisku na „faceta takiego jak książę Andrzej”.

Zaprzeczył, by pracował dla Rosjan, mówiąc, że „nigdy nie spotkał nikogo z władz, poza urzędnikami imigracyjnymi”.

Co dokładnie wie Dougan, jest tajemnicą. Podczas pierwotnego, trwającego trzy lata śledztwa, które zakończyło się w 2008 r. kontrowersyjną ugodą sądową, stacjonował on niedaleko posiadłości miliardera na Florydzie. To z lotniska w Palm Beach miał startować prywatny samolot Epsteina, którym sprowadzano z zagranicy nieletnie dziewczęta.

Epstein, który w sierpniu tego roku popełnił samobójstwo w areszcie, miał wielu znanych i wpływowych przyjaciół. Znał nie tylko księcia Andrzeja, ale utrzymywał też bliskie kontakty m.in. z obecnym prezydentem USA Donaldem Trumpem i byłym - Billem Clintonem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej