RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wójt szarpał się z policjantami podczas Marszu Równości

Pierwszy Kaliski Marsz Równości (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Wójt Żelazkowa Sylwiusz J. został zatrzymany przez policję podczas I Kaliskiego Marszu Równości, ponieważ „szarpał się z funkcjonariuszami”. Stwierdzano u niego prawie dwa promile alkoholu w organizmie – poinformowała rzecznik prasowa kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Kierowca prawie rozjechał policjantów i staranował radiowóz

– Policjanci z Żar (woj. lubuskie) zatrzymali 29-latka, który podczas ucieczki niemal przejechał funkcjonariusza i staranował radiowóz. Podczas...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w niedzielę na Głównym Rynku w Kaliszu podczas I Kaliskiego Marszu Równości. Do operatora kamery jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych zaczął wykrzykiwać i wymachiwać rękami mężczyzna.

– Zaczął utrudniać mi wykonywanie zdjęć; krzyczał, jakim prawem go nagrywam – powiedział operator. Po chwili na miejsce zdarzenia przyszli policjanci, którzy próbowali rozmawiać z mężczyzną, ale ten „zaczął się szarpać z funkcjonariuszami” – powiedziała rzeczniczka kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Wyjaśniła, że 60-letniego mężczyznę zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariuszy, za co grozi do 3 lat więzienia.

Zatrzymanym jest wójt wielkopolskiej gminy Żelazków Sylwiusz J., u którego badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu organizmie. Mężczyznę zatrzymano do wytrzeźwienia na policyjnej izbie, dlatego – jak wyjaśniła Anna Jaworska-Wojnicz – czynności z jego udziałem będą wykonywane w poniedziałek.

Wójt Żelazkowa wcześniej został oskarżony o znęcanie się nad rodziną i znieważenie funkcjonariuszy publicznych, za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Sąd Rejonowy w Kaliszu nie wyznaczył pierwszego terminu rozprawy „ze względu na przebywającego na zwolnieniu lekarskim sędziego referenta” –powiedziała prezes SR sędzia Anna Krysicka.

Sylwiusz J. od sierpnia 2017 r. ma założoną tzw. niebieską kartę. W październiku 2017 r. wójt Żelazkowa został skazany po tym, jak udzielił ślubu pod wpływem alkoholu. Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał wówczas, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego oraz wymierzył mu 5 tys. zł grzywny.

źródło:

Zobacz więcej