RAPORT

Kampania 2020

Sasin: Odtwarzamy polską obronność po latach jej zwijania

Piknik wojskowy pod nazwą „Wojsko wraca do Białej Podlaskiej” (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Po latach zwijania polskiej obronności odtwarzamy ją również tutaj, a być może przede wszystkim tutaj. To będą tysiące miejsc pracy – powiedział w niedzielę w Białej Podlaskiej (Lubelskie) wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że w tym mieście znajdzie siedzibę garnizon wojskowy, który będzie liczył dwa tysiące żołnierzy i pracowników cywilnych.

Prezydent: chcemy, by nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i innowacyjna

zobacz więcej

Sasin przypomniał, że do 2000 r. stacjonowała w Białej Podlaskiej jednostka lotnicza, która została zlikwidowana. Teraz będzie tu część nowotworzonej we wschodniej Polsce 18. Dywizji Zmechanizowanej.

– Po latach zwijania polskiej obronności odtwarzamy ją również tutaj, a być może przede wszystkim tutaj, we wschodniej Polsce, bo to jest wschodnia flanka NATO. (...) Wiemy, z którego kierunku dziś zagraża niebezpieczeństwo, Polsce i Europie, Paktowi Północnoatlantyckiemu, stąd decyzja o budowaniu tutaj struktur obronnych – powiedział Sasin.

Sasin podkreślił, że utworzenie nowego garnizonu w Białej Podlaskiej będzie miało istotne znaczenie gospodarcze dla miasta i regionu, ponieważ znajdzie w nim zatrudnienie dwa tys. żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych. – To jest dwa tys. miejsc pracy dla tego regionu, atrakcyjnych, dobrze płatnych. Dodatkowo, za tym idzie cała infrastruktura, bo tę bazę wojskową trzeba od początku zbudować – powiedział.

– To jest baza, która powstanie od zera. To będą budynki koszarowe, infrastruktura szkoleniowa, sportowa, zaplecze. To jest ogromne pole do popisu dla firm z tego regionu, które będą mogły, jako wykonawcy, dobrze zarobić na inwestycji realizowanej z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej – dodał Sasin.

Sasin uczestniczył w pikniku pod hasłem „Wojsko wraca do Białej Podlaskiej”.

źródło:

Zobacz więcej