RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wirus RS niebezpieczny dla wcześniaków i małych dzieci

Wirus atakuje w okresie jesienno-zimowym (fot. Shutterstock/Thawornnurak)

Przełom lata i jesieni to początek sezonu infekcji spowodowanych przez wirusa RS. Objawy zakażenia przypominają przeziębienie. Jednak o ile dorosły będzie jedynie narzekał na kaszel i katar, o tyle w przypadku małego dziecka, a zwłaszcza wcześniaka, choroba może okazać się bardzo poważna.

GIF wstrzymał leki stosowane w leczeniu chorób żołądka. Jest wśród nich Ranigast

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informacje o zidentyfikowaniu zanieczyszczenia N-Nitrozodimetylenoaminą (NDMA) w niektórych produktach...

zobacz więcej

Wirus RS (Respiratory Syncytial Virus) jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. W pierwszych latach życia choruje większość z nich, niektóre nawet kilkukrotnie. U tych z obniżoną odpornością może rozwinąć się zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc.

– Wirus najgroźniejszy jest dla wcześniaków, których układ oddechowy jest w trakcie okresu dojrzewania – podkreśla w rozmowie z RMF FM neonatolog doktor Krystyna Bober-Olesińska z Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Dodaje, że zapobiegać zakażeniu można w tradycyjny sposób – myjąc dokładnie ręce. Ważne jest też, żeby nie palić w domu papierosów.

Neonatolodzy apelują do Ministerstwa Zdrowia o objęcie specjalną opieką (polegającą na podawaniu immunoglobulin), dzieci, które urodziły się z wrodzonymi wadami serca. Dla nich wirus RS może być wyjątkowo niebezpieczny. Obecnie taka opieka obejmuje wcześniaki urodzone do 33. tygodnia ciąży.

źródło:
Zobacz więcej