RAPORT

Kampania 2020

Sondaż: Kolejny wzrost. PiS zmierza po samodzielną większość w Sejmie

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października (fot. PAP/Leszek Szymański)

Po październikowych wyborach Prawo i Sprawiedliwości może osiągnąć samodzielną większość w parlamencie wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Z badania wynika także, że wszystkie startujące ugrupowania mogą przekroczyć próg wyborczy.

Wzrost w sondażu dla PiS i KO. Ponad 100 mandatów różnicy w Sejmie

Na Prawo i Sprawiedliwość w zbliżających się wyborach parlamentarnych zagłosować chce 48 proc. badanych. Partia Jarosława Kaczyńskiego...

zobacz więcej

Portal wskazuje, że ankietowanym przedstawiono listę komitetów wyborczych pod dokładnie takimi nazwami, jakie pojawią się na karcie wyborczej. 47,2 proc. spośród wyborców zdecydowanych oświadczyło, że gdy wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, zagłosowałoby na PiS. Oznacza to wzrost o 1,6 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem.

Chęć zagłosowania na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 26,1 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 0,4 pkt proc. Lewica – która na karcie wyborczej pojawi się pod szyldem SLD – może liczyć na 12,4 proc. głosów, czy oznacza spadek o 1,5 pkt.

Znaczący wzrost (3,3 pkt) odnotowała Konfederacja, na którą głosowanie deklaruje 7,5 proc. Próg wyborczy przekracza również PSL z poparciem 6,8 proc. W przypadku ludowców, którzy wystartują razem z Kukiz’15 oznacza to spadek o 3 pkt proc.

źródło:
Zobacz więcej