RAPORT

Kampania 2020

Rosyjscy sportowcy znów mogą zostać zdyskwalifikowani z igrzysk

Rosyjscy sportowcy są podejrzewani o stosowanie dopingu na masową skalę (fot. Pexels)

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podejrzewa Rosjan, że przez ostatnie półtora roku fałszowali dane kontroli antydopingowej. Sportowcom grozi wykluczenie z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Rosyjscy hakerzy podejrzani o szpiegowanie laboratorium badającego nowiczok

Prokuratura w szwajcarskim Bernie ujawniła, że dwaj Rosjanie aresztowani w Holandii za próbę szpiegowania laboratorium badającego środek użyty do...

zobacz więcej

Według ustaleń brytyjskiego dziennika „The Telegraph”, WADA podejrzewa, że Moskiewskie Laboratorium Antydopingowe przez ostatnie 18 miesięcy dostarczało sfałszowane dane kontroli antydopingowej rosyjskich sportowców. Celem było ukrycie faktu przyjmowania przez nich niedozwolonych substancji.

W poniedziałek w Tokio odbędzie się posiedzenie komitetu wykonawczego WADA, na którym zostanie przedstawiony raport o działalności moskiewskiego laboratorium.

Telewizja Biełsat przypomina, że rosyjscy olimpijczycy zostali wykluczeni z ostatnich zimowych igrzysk w południowokoreańskim Pjongczangu właśnie za fałszowanie na masową skalę wyników badań antydopingowych. Z raportu kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena wynikało, że w latach 2011-15 z procederu „skorzystało” ponad tysiąc rosyjskich sportowców.

Śledczy ustalili, że w akcję podmieniania próbek moczu sportowców mieli być zaangażowani agenci FSB, pod kierownictwem ówczesnego ministra i wiceministra sportu.

źródło:
Zobacz więcej