RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pytania o awarię spalarni w „Czajce” wciąż bez odpowiedzi

Po 10 miesiącach od awarii nie poinformowano, co uległo zepsuciu i co dzieje się z odpadami (fot.TT/Ireneusz Stachowiak)

Warszawski ratusz wciąż milczy po tym, jak ujawniona została kolejna awaria – tym razem dotycząca spalarni osadów w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Po 10 miesiącach od awarii nie poinformowano, co uległo zepsuciu, co dzieje się z odpadami, czy są zagrożeniem dla środowiska i dlaczego nie została naprawiona.

Awaria spalarni w Czajce. Ekspert: Nie potrafię powiedzieć, dlaczego nic tam nie zostało zrobione

Jestem zaskoczony, że ta awaria nie jest naprawiona od kilku miesięcy. Łatwiej byłoby oceniać tę sytuację wiedząc, co się konkretnie zepsuło, czy...

zobacz więcej

Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w czwartek, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni.

Dziennikarz „Wiadomości” TVP Michał Adamczyk dzień po ujawnieniu awarii zapytał na Twitterze o stanowisko w sprawie warszawskiego ratusza rzecznika prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Adamczyk pytał Kamila Dąbrowę, dlaczego nie naprawiono jeszcze awarii, gdzie są składowane odpady, czy mają wpływ na środowisko i czy ratusz ma pełną dokumentację techniczną „Czajki”.

Dziennikarz poinformował w niedzielę, że na jego pytania wciąż nie zareagował rzecznik Rafała Trzaskowskiego. Do tej pory nie wydano też żadnego oświadczenia, w którym wyjaśniono by wątpliwości co do awarii spalarni.

W sobotę Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i lider Solidarnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim, poinformował, że ujawnione zostało miejsce, gdzie wyrzucane są odpady z niedziałającej spalarni w „Czajce”. W piątek wszczęte zostało śledztwo ws. niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi MPWiK w związku z zarządzaniem Stacją Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych w oczyszczalni „Czajka” – poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

źródło:
Zobacz więcej