RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Papież o „niegodziwej mamonie”, zwanej także „diabelskim łajnem”

Franciszek w swoich niedzielnych rozważaniach nawiązał do ewangelicznej przypowieści o nieuczciwym rządcy (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Franciszek powiedział w niedzielę w Watykanie, że „bogactwo może skłonić do wznoszenia murów, tworzenia podziałów i dyskryminacji”. Dodał, że Jezus zachęcał swoich uczniów do „zmiany kursu”.

Franciszek: Nie chodzi o to, by wskoczyć na rydwan zwycięzcy

Podczas mszy w Niedzielę Palmową papież Franciszek przestrzegał przed triumfalizmem i mówił, że jego subtelna forma, czyli „światowość duchowa”...

zobacz więcej

W swoich rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański nawiązał do przypowieści z Ewangelii według św. Łukasza o nieuczciwym rządcy. Zauważył, że „niegodziwa mamona”, o której mowa jest w tym fragmencie, nazywana jest też „diabelskim łajnem”.

– Bogactwo może skłonić do wznoszenia murów, tworzenia podziałów i dyskryminacji. Jezus, przeciwnie, zachęca swoich uczniów do zmiany kursu – mówił Franciszek. Wyjaśniał, że to „zachęta do tego, by umieć zamieniać dobra i bogactwa w relacje, ponieważ ludzie są ważniejsi niż rzeczy i liczą się bardziej niż posiadane bogactwo”.

– W życiu bowiem przynosi owoce nie ten, kto ma wiele bogactw, ale ten, kto tworzy i utrzymuje wiele więzi, wiele relacji, wiele przyjaźni poprzez różne bogactwa, to znaczy różne dary, którymi obdarzył go Bóg – wskazał.

Papież pozdrowił przybyłych na plac Świętego Piotra uczestników niedzielnego półmaratonu „Via Pacis”, którzy przebiegli trasę z okolic Watykanu obok synagogi i cerkwi do rzymskiego meczetu pod hasłem pokoju, integracji i solidarności. Bieg z udziałem kilku tysięcy reprezentantów różnych wyznań i religii zorganizowały władze Wiecznego Miasta i Papieska Rada Kultury.

Franciszek podkreślił, że celem półmaratonu było niesienie „przesłania pokoju, braterstwa i przede wszystkim dialogu między różnymi kulturami i religiami”.
teraz odtwarzane
Papież pozdrowił przybyłych na plac Świętego Piotra uczestników niedzielnego półmaratonu „Via Pacis”

Papież Franciszek był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie

Papież Franciszek spóźnił się na południową modlitwę Anioł Pański w niedzielę, ponieważ - jak wyjaśnił wiernym - był przez 25 minut zablokowany w...

zobacz więcej

Pozdrowienia skierował też do obecnych na modlitwie przedstawicieli Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Ojciec Święty zapowiedział, że w niedzielę 29 września w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy odprawi mszę świętą na Placu Św. Piotra.

– Zapraszam was na tę uroczystość, by wyrazić także poprzez modlitwę naszą bliskość z migrantami i uchodźcami z całego świata – dodał.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony będzie w Kościele po raz 105.

źródło:

Zobacz więcej