Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Taki hejt produkuje się za pieniądze PO i warszawskiego ratusza Trzaskowskiego. Przykłady

Grafiki z profilu SokzBuraka (fot. Facebook.com/Sokzburaka)

Dziennikarze „Sieci” ujawnili, że za internetową stroną SokzBuraka, która masowo produkuje hejt, manipulacje i kłamstwa – skierowane m.in. w polityków PiS – stoi człowiek zatrudniony w Platformie Obywatelskiej oraz w warszawskim ratuszu. Przypominamy przykłady fake newsów SokuzBuraka. Jak ustalił portal tvp.info na zamkniętej imprezie po zwycięstwie nad Patrykiem Jakim, Rafał Trzaskowski nazwał twórcę SokuzBuraka „Królem Internetu”.

Dziennikarskie ustalenia: Koalicja Obywatelska opłacała największą hejterską stronę w sieci

Hejterska strona SokzBuraka, której celem jest niszczenie Prawa i Sprawiedliwości, była finansowana przez Platformę Obywatelską; stworzył ją...

zobacz więcej

Facebookowa strona SokzBuraka, która istnieje w sieci od pięciu lat, a którą „lubi” ponad 800 tys. osób, jest przestrzenią, gdzie powstały już setki hejterskich i kłamliwych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości; treści uderzają też w Kościół Katolicki i dziennikarzy TVP.

Przypominamy kilka z niezliczonej masy wpisów z tej strony. Codziennie generowanych jest tam od kilku do kilkudziesięciu nienawistnych wpisów i grafik. Wiele dotyczyło katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

Znaczną przestrzeń na stronie poświęcono manipulacji przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi. Przypisuje się tam politykom wypowiedzi i sytuacje, które faktycznie nigdy nie miały miejsca.

Według dziennikarzy „Sieci” za stroną i generowanymi tam wpisami stoi zatrudniony przez Platformę Obywatelską oraz warszawski ratusz Mariusz Kozak-Zagozda. Według dziennikarzy mężczyzna otrzymuje wysokie wynagrodzenie za pracę w obu miejscach.

„To tutaj internauci zostali nakarmieni kłamstwem o aborcji, której miała dokonać Małgorzata Wassermann oraz niewybrednymi kpinami z prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. To tutaj była największa chyba kumulacja fotografii Beaty Szydło czy Jarosława Kaczyńskiego z powykrzywianymi twarzami. Trzeba naprawdę się postarać, by znaleźć tak złe ujęcia i dodać do nich jeszcze zmyślone cytaty” – opisują SokzBuraka autorzy publikacji.

Poniżej przykłady kłamstw i manipulacji.

źródło:
Zobacz więcej