RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Darmowa komunikacja w wielu miastach. „Doskonała alternatywa dla podróży autem”

W niedzielę komunikacja miejska w Warszawie jest darmowa (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Komunikacja miejska jest alternatywą dla samochodu. Innymi – zdrowszymi, bo angażującymi ciało – mogą być jazda rowerem albo hulajnogą, a nawet podróżowanie na piechotę. Organizatorzy Europejskiego Dnia bez Samochodu zachęcają, by skorzystać z nich w niedzielę.

Warszawa: zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej

Na piątek zaplanowano zgromadzenie w Śródmieściu oraz przejazd rowerzystów Masy Krytycznej. W sobotę odbędzie się koncert na PGE Narodowym i nocny...

zobacz więcej

Przypadający w niedzielę Europejski Dzień bez Samochodu jest punktem kulminacyjnym wieńczącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tydzień ten został zainicjowany w 2002 r. przez Komisję Europejską i odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września.

Jak podają organizatorzy, celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej, która często w wielu miejscach tego dnia jest bezpłatna.

Warto przypomnieć, za internetowym kalendarzem świąt nietypowych, że kiedy w 1886 r. w Niemczech powstał zaprojektowany przez Karla Benza pierwszy automobil, nikt nie przypuszczał, że 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard aut.

Rewolucja

„Choć samochód bezsprzecznie zrewolucjonizował świat, przy okazji również nieco go zatkał. W najbardziej zakorkowanych miastach, na przykład w Nowym Jorku, kierowcy tracą co roku średnio 57 godzin, czyli ponad dwie doby, stojąc w korkach. W Warszawie w godzinach szczytu średnia prędkość przemieszczania się pojazdów to 23 km/godz. To wiąże się oczywiście nie tylko ze stratą czasu, ale również paliwa, a co za tym idzie – pieniędzy” – przekonują organizatorzy Europejskiego Dnia bez Samochodu.

W dobie, kiedy wiele mówi się o katastrofach ekologicznych, nie sposób nie wspomnieć o zanieczyszczeniu środowiska, do czego przyczynia się emisja spalin samochodowych.

By zwrócić uwagę na problem i choć trochę ograniczyć niekorzystne skutki jazdy samochodem, w wielu miastach, również polskich, kierowcy mogą użyć dowodu rejestracyjnego jako „darmowego biletu” uprawniającego do przejazdu komunikacją miejską.

„Komunikacja miejska może być doskonałą alternatywą dla podróży autem. Kto nigdy lub dawno nią nie jechał, niech przekona się na własne oczy” – czytamy na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Także Koleje Mazowieckie zapraszają do skorzystania z darmowych przejazdów. oferują bezpłatne przejazdy. Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” przyłączyła się do obchodów poprzez wprowadzenie pozataryfowej oferty specjalnej Dzień bez Samochodu w KM oraz w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.

W ramach oferty podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. – szczegóły na stronie www.mazowieckie.com.pl.

źródło:

Zobacz więcej