RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykanie znów będą mogli głosować na Kennedy’ego

– Startuję, bo nasz kraj przeżywa moment prawdy – wyjaśnił polityk (fot. PAP/EPA/CJ Gunther)
– Startuję, bo nasz kraj przeżywa moment prawdy – wyjaśnił polityk (fot. PAP/EPA/CJ Gunther)

Demokratyczny kongresman z Massachusetts Joe Kennedy III ogłosił w sobotę swą kandydaturę do Senatu Stanów Zjednoczonych. Zmierzy się w prawyborach z zasiadającym w wyższej izbie Kongresu Edem Markeyem.

„Ich bin ein Berliner”. Mija 55 lat od pamiętnych słów Kennedy’ego

Dokładnie 55 lat temu, 26 czerwca 1963 roku, prezydent USA John F. Kennedy wygłosił przemówienie przed ratuszem dzielnicy Schöneberg w Berlinie...

zobacz więcej

– Startuję, bo nasz kraj przeżywa moment prawdy. Donald Trump zmusił Amerykę do spóźnionego, oczekiwanego od dawna rozrachunku. A jak zareagujemy, powie wszystko o tym, kim jesteśmy – napisał Kennedy w e-mailu do swych zwolenników.

38-letni Kennedy jest spadkobiercą wielkiej amerykańskiej dynastii politycznej, która nigdy nie przegrała wyborów w Massachusetts. W Izbie Reprezentantów służył jego ojciec, Joseph, a dziadek Robert był senatorem oraz prokuratorem generalnym USA. Joe miał w rodzinie także innych wybitnych amerykańskich polityków, w tym brata dziadka, prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

To pierwszy członek rodu Kennedych, ubiegający się o wejście do wyższej izbie Kongresu Massachusetts od 1962 roku, kiedy swą kandydaturę wysunął Ted (Edward) Kennedy, drugi brat jego dziadka, który był potem senatorem przez niemal pół wieku.

Po raz pierwszy Joe Kennedy III został wybrany do Izby Reprezentantów w 2013 roku. Wcześniej w Korpusie Pokoju oddelegowany został do Dominikany. Piastował funkcję asystenta prokuratora okręgowego w Massachusetts. Jest postrzegany jako wschodząca gwiazda swej partii.

Szerzej Kennedy zaprezentował się na amerykańskiej scenie politycznej w roku 2018. Demokraci wybrali go jako przedstawiciela opozycji, który zgodnie z tradycją odpowiada w telewizji na orędzie prezydenta, w tym przypadku Trumpa, o stanie państwa.

Apelował wówczas m.in. o płace zapewniające ludziom godziwe utrzymanie, płatne urlopy dla wszystkich pracowników, niedrogą opiekę nad dziećmi oraz system emerytalny niezagrożony niewypłacalnością. Opowiadał się też za "uczciwymi" traktatami handlowymi, budową dróg i systemem opieki zdrowotnej na szerszą skalę.

Nie żyje wnuczka Roberta Kennedy'ego. Prawdopodobnie przedawkowała narkotyki

22-letnia wnuczka zamordowanego w 1968 r. Roberta Kennedy'ego zmarła w czwartek w nocy – poinformował „New York Times”. Jak podał amerykański...

zobacz więcej

Rodzina Kennedych znana jest z liberalnego – lewicowego w znaczeniu amerykańskim – podejścia do zagadnień ekonomicznych i społecznych. Chociaż młody kongresman starał się przedstawić jako polityk bardziej pragmatyczny, przejął także sporo z tradycji swych przodków.

Amerykańskie media przypominają, że Joe Kennedy III wezwał Kongres do podjęcia działań w celu impeachmentu prezydenta Trumpa. W rozgrywce o fotel senatora Joe Kennedy zmierzy się w prawyborach z demokratycznym rywalem 73-letnim Edwardem Markeyem zasiadającym w wyższej izbie Kongresu od ponad czterech dekad.

Zanim jeszcze ogłosił swą kandydaturę, jego rywal zapewnił sobie poparcie wielu wpływowych polityków z Massachusetts, w tym ubiegającej się o fotel w Białym Domu Elizabeth Warren oraz ponad 100 ustawodawców stanowych. Kennedy mówił, że szanuje decyzje popierających konkurenta polityków. Nazwał Markeya „dobrym człowiekiem”, ale sam chce zająć się rozwiązywaniem innych problemów.

– Wyścig zostanie rozstrzygnięty przez mieszkańców Massachusetts – podkreślił kandydat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej