RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wiceminister energii: To Platforma podjęła decyzję o budowie nowych elektrowni węglowych

Obecne deklaracje PO są niespójne z wcześniejszymi decyzjami – zwraca uwagę minister Gawęda (fot. PGE Elektrownia Opole)

– Budowa nowych elektrowni węglowych w Jaworznie czy Opolu, to były decyzje Platformy, podejmowane 6-8 lat temu. Obecne deklaracje tej partii dotyczące polityki energetycznej są z nimi niespójne - ocenił wiceminister energii Adam Gawęda.

Konwencja KO w Sosnowcu. Schetyna: Niewiarygodna ekipa z pustymi frazesami

PiS jest po prostu niewiarygodny, przez ostatnie lata sprowadzili ponad 20 mln ton węgla z Rosji. Gdzie są te ich obietnice, że będą walczyć o...

zobacz więcej

– Przypomnę: to były decyzje Platformy. To są nowe elektrownie, których okres gwarancyjnej pracy jest szacowany na ok. 30-40 lat. A więc jeżeli dziś Platforma mówi, że do 10 lat chce zlikwidować górnictwo, to pozostaje to w poważnej sprzeczności z decyzjami, które podejmowała jeszcze parę lat wcześniej, 6-8 lat temu – mówił wiceminister energii.

– Te zapowiedzi są niespójne i fałszują rzeczywistość. W naszym przekonaniu wolumen produkowanego węgla powinien być tak dopasowany i tak dostosowany, aby odpowiadał potrzebom energetyki zawodowej, zmieniającego się sektora ciepłowniczego, komunalnego i przemysłu, który potrzebuje tego surowca do swego rozwoju – zaznaczył Gawęda.

W sobotę rano niewiarygodność m.in. w polityce prowadzonej wobec górnictwa i klimatu, a także w sferze walki ze smogiem, zarzucił rządzącym na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Sosnowcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

– Jak mogą być wiarygodni ci, którzy przez ostatnie lata sprowadzają węgiel z Rosji - to jest ponad 20 mln ton za ponad 7 mld zł. Gdzie jest ich wiarygodność, gdzie są te obietnice, w których mówią, że będą walczyć o polskie kopalnie i polski węgiel? Oni są po prostu niewiarygodni i dzisiaj to wyraźnie mówimy – powiedział Schetyna, zarzucając też rządzącym zmarnotrawienie ok. 30 mld zł unijnych środków na walkę ze smogiem.

– To nie jest wiarygodność, to jest ich polityka - polityka, która polega na tym, że jedno to składane obietnice, a drugie – brak ich realizacji. Niewiarygodna ekipa z frazesami, pustymi frazesami i pustymi obietnicami. I mam nadzieję – jestem przekonany – że 13 października wszyscy to z bliska zobaczą – szczególnie tu, w Zagłębiu i na Śląsku – mówił przewodniczący Platformy.

Poseł PiS Grzegorz Matusiak, pytany po konwencji PiS o pomysły tej partii na górnictwo przypomniał m.in., że „wprowadzane są nowe sposoby wydobywania węgla, poprzez nowe zestawy kombajnowe, które mają być zainstalowane w naszych kopalniach” .

– Poza tym są środki na inwestycje i mamy gdzie fedrować, np. kopalnia Zofiówka ma szanse na wydobywanie węgla kamiennego jeszcze przez 70 lat. Warto inwestować w górnictwo, bo górnictwo przynosi z pewnością naszej gospodarce duże korzyści – ocenił dodał poseł.

źródło:

Zobacz więcej