Zdekonspirowano siatkę terrorystyczną. Planowali ataki w miejscach publicznych

Bojownicy islamistycznego Asz-Szabab są sprawcami większości zamachów (fot. PAP/EPA/Said Yusuf Warsame)

– Bliżej nieokreślona grupa islamistów należących do somalijskiego ugrupowania Asz-Szabab została zatrzymana w Etiopii pod zarzutem planowania ataków na budynki użyteczności publicznej - podała tamtejsza Krajowa Służba Wywiadu i Bezpieczeństwa (NISS).

Syria, Pakistan i Somalia największym zagrożeniem dla pokoju

Syria, Pakistan i Somalia znalazły się na czele rankingu zagrożenia dla pokoju na świecie, przygotowanego przez Parlament Europejski. Stosunkowo...

zobacz więcej

„Zdekonspirowana siatka terrorystyczna przygotowywała ataki na etiopskie hotele, miejsca kultu religijnego i tereny, gdzie odbywają się masowe zgromadzenia publiczne w Addis Abebie” – zaznaczono w komunikacie NISS.

Wskazano, że służby zabezpieczyły cały szereg dowodów rzeczowych, głównie fotografii, „świadczących o tym, że ekstremiści prowadzili intensywne rozpoznanie wywiadowcze” - wskazano. Udało się zatrzymać wielu podejrzanych, w tym lidera grupy Muhammeda Abdulahiego

Zatrzymani bojowcy z Asz-Szabab zostali osadzeni w aresztach zlokalizowanych w Addis Abebie, w regionie Oromia w środkowej i południowej części Etiopii oraz w regionie Somali (tzw. Ogadenie) we wschodniej Etiopii, który obejmuje terytoria zamieszkane przez Somalijczyków.

Ugrupowanie Asz-Szabab od wielu lat prowadzi walkę mającą na celu obalenie legalnych władz Somalii, wspomaganych przez liczącą 17 tys. żołnierzy misję pokojową AMISOM działającą z upoważnienia Unii Afrykańskiej. Powiązany z Al-Kaidą Asz-Szabasz został wpisany na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Sprawcami większości zamachów są bojownicy Asz-Szabab, organizacji walczącej o narzucenie w kraju surowej wersji islamu.

Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, przede wszystkim w stolicy kraju, Mogadiszu, a także za granicą – np. w Kenii – ponieważ grupowanie to ma swoje tajne komórki również w krajach sąsiadujących z Somalią.

źródło:

Zobacz więcej