RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kwestia przymusowego rozdziału migrantów – jest stanowisko Słowacji

Wprowadzenie automatycznego mechanizmu przyjmowania i redystrybucji poparł Emmanuel Macron (fot. PAP/EFE/Alba Feixas)

Premier Słowacji Peter Pellegrini zadeklarował, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Sondaż: Większość Polaków przeciw niekontrolowanej imigracji

Dwóch na trzech Polaków uważa, że niekontrolowany napływ imigrantów może stwarzać zagrożenie dla Polski – wynika z badania pracowni Social Changes...

zobacz więcej

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu. Takie rozwiązanie – napisała słowacka agencja TASR – powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

– Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają – skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę, 18 września, w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne.

Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

źródło:

Zobacz więcej