RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Blisko 132 tys. pożarów od początku roku. Tylko w jednym kraju

Większość pożarów w Brazylii rozniecana jest celowo (fot. PAP/EFE/Fernando Bizerra Jr)

W Brazylii zarejestrowano już w tym roku 131 tys. 600 pożarów lasów, najwięcej od siedmiu lat - wynika z najnowszych danych brazylijskiego instytutu INPE. Władze tego kraju odrzuciły jednak propozycję pomocy złożoną przez kraje G7.

Prezydent Brazylii o ogromnych pożarach w Amazonii: nie mamy środków na walkę

Brazylia nie ma wystarczających środków, aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - powiedział prezydent tego kraju Jair Bolsonaro....

zobacz więcej

Jak pisze agencja AFP, wywoływane w większości sztucznie pożary puszczy amazońskiej prowadzą do galopującej deforestacji. Służy ona hodowcom bydła i od chwili dojścia do władzy w styczniu 2019 roku Jaira Bolsonaro, którego kampanię prezydencką finansowali, postępuje w tempie niszczącym powierzchnię lasów równą 110 boiskom piłki nożnej na godzinę.

Sam Bolsonaro napisał niedawno na Twitterze: „To smutne, że Brazylijczycy atakują mnie za pożary w Amazonii. Jakby ich dotąd nie było. Ale oskarżają mnie jak Nerona, który wszystko podpalał”.

Brazylijski rząd ogłosił pod naciskiem światowej opinii publicznej rozpoczęcie Zielonej Operacji z udziałem 7 tys. żołnierzy i 16 samolotów gaśniczych, ale przedstawił ją oficjalnie jako działania przeciwko „deforestacji, która służy nielegalnemu górnictwu” na terenie Amazonii.

Odrzucił jednak pomoc zaoferowaną przez kraje G7, które zaproponowały na gaszenie pożarów brazylijskich lasów dziewiczych i sawanny 20 mln dolarów; oświadczając, że nie przyjmie tej pomocy, ponieważ „godzi ona w suwerenność Brazylii”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, wraz z prezydentami Chile Sebastianem Pinerą i Kolumbii Ivanem Duque mają w poniedziałek, 23 września, na marginesie Zgromadzenia Ogólnego, ONZ w Nowym Jorku, wystosować „apel o mobilizację” na rzecz lasów amazońskich.

Nie będzie im towarzyszył Bolsonaro. Tylko brazyijski minister środowiska, należący do „klimatosceptyków” Ricardo Salles, ma wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ.

Pożary Amazonii. Brazylia stawia warunki ws. zagranicznej pomocy

Rząd Brazylii oświadczył, że przyjmie wszelką pomoc zagraniczną w zwalczaniu pożarów lasów Amazonii. Rzecznik prezydenta Jaira Bolsonaro Rego...

zobacz więcej

Bolsonaro wystąpi natomiast dzień później na inauguracji debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ i ma się skoncentrować na Amazonii. „Przygotowuję przemówienie obiektywne, w odróżnieniu od moich poprzedników” – zapowiedział.

Płonie nie tylko brazylijska Amazonia i sawanna, lecz także tzw. suchy korytarz Ameryki Środkowej, gdzie katastrofalna susza na przemian z tropikalnym deszczami spowodowanymi zmianami klimatycznymi niszczą uprawy i hodowle na wybrzeżu Oceanu Spokojnego w Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Kostaryce i Panamie.

Suchy korytarz wzdłuż wybrzeży Pacyfiku jest według ekspertów ONZ jednym z obszarów najbardziej narażonych na katastrofalne dla gospodarki następstwa zmian klimatycznych.

Płonie nie tylko Amazonia. Ekolodzy alarmują: Ogień pochłania sawannę

Podczas gdy satelitarne zdjęcia Amazonii w płomieniach budzą na całym świecie niepokój o przyszłość planety, brazylijscy ekolodzy alarmują również...

zobacz więcej

Opóźnienie się pory deszczowej w 2018 roku zniszczyło 70 proc. pierwszych zbiorów w suchym korytarzu i 50 proc. drugich zbiorów. 82 proc. rodzin zamieszkałych w tej części Ameryki Środkowej zmuszonych było sprzedać swe bydło i narzędzia, aby kupić żywność, i znaczna część tej ludności postanowiła wyemigrować do innych krajów.

Koordynator ONZ ds. zmian klimatycznych w Ameryce Łacińskiej Gustavo Mendez w wywiadzie dla agencji EFE stwierdził, że sytuacja panująca na wybrzeżu Oceanu Spokojnego wymaga „zewnętrznej pomocy finansowej na ambitne programy zalesiania”.

Sytuacji w Amazonii będzie poświęcony również synod biskupów w dniach 6-27 września, o którego zwołaniu zakomunikował w sobotę Watykan. Jego temat, to „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej”.

źródło:

Zobacz więcej