Małyszczyzna, Kulbaki, Grandzicze. Znicze na grobach obrońców Grodna

Kobiety w ruinach Grodna (fot. Mondadori via Getty Images)

Objazd miejsc pamięci, w 80. rocznicę obrony Grodna, zorganizował w sobotę Związek Polaków na Białorusi. Jak co roku Polacy z Grodzieńszczyzny oraz polscy dyplomaci odwiedzili miejsca pamięci.

Magazyn w kaplicy, a wkoło traktory. Kiedyś modlił się tu ostatni król Polski

Kaplica w Grodnie, w której modlił się Stanisław August Poniatowski, poszła pod młotek jako magazyn. Wraz z 4 hektarami terenu kupił ją miejscowy...

zobacz więcej

– Pamięć o obronie Grodna to dla Polaków z Grodzieńszczyzny, ale też z całej Białorusi, ważny element tożsamości – powiedział Andrzej Poczobut, przedstawiciel Zarządu Głównego ZPB, nieuznawanego przez władze w Mińsku. – Z tą datą wiąże się początek gehenny, nie tylko wojskowych, ale także ludności cywilnej – dodał Poczobut.

Grodno, znajdujące się na terytorium II RP, zostało zaatakowane 20 września 1939 r. i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na północ w kierunku Litwy. Oprócz wojska w jego obronie aktywnie uczestniczyła miejscowa ludność, w tym młodzież szkolna.

W obchodach, które rozpoczęły się już w piątek od projekcji filmu poświęconego obronie Grodna, uczestniczą dyplomaci z Konsulatu Generalnego w tym mieście.

Jak powiedział Poczobut, w trakcie objazdu, który rozpoczął się w sobotę po południu, uczestnicy odwiedzą cmentarze i miejsca pamięci w Grodnie i okolicach. – Na naszej trasie jest grób nieznanego żołnierza w Małyszczyźnie; Kulbaki – gdzie Sowieci rozstrzelali wziętych do niewoli polskich żołnierzy, i Grandzicze, gdzie również spoczywają obrońcy Grodna – mówił działacz ZPB. W Grodnie uczestnicy upamiętnienia zapalą znicze na cmentarzach franciszkańskim, pobernardyńskim i przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym.

Uroczystości zakończą się mszą św. w pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża św. w Grodnie.

źródło:

Zobacz więcej