RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Zapomina się, że kino miało coś przekazywać, a nie tylko stanowić rozrywkę”

Krzysztof Zanussi został uhonorowany za całokształt twórczośc, statuetką Platynowe Lwy (fot. PAP/Adam Warżawa)

Krzysztof Zanussi odebrał w sobotę Platynowe Lwy – nagrodę za całokształt twórczości. Uroczystość odbyła się Teatrze Muzycznym w Gdyni, podczas gali rozdania nagród 44. Festiwalu polskich Filmów Fabularnych. Publiczność uhonorowała laureata owacją na stojąco.

„Orzeł” dla Krzysztofa Zanussiego. „Jest właściwie historią polskiego kina”

Reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej...

zobacz więcej

Reżyser mówi, że jest to dla niego ważne wyróżnienie. – Miło jest otrzymywać nagrody, nasza próżność i ego są w tym momencie połechtane. Miłe jest też to, że środowisko, z którym wiele razy miałem zapatrywania inne niż większość moich kolegów, mimo to jest gotowe mnie wspierać – komentował.

Krzysztof Zanussi wspomina przy tej okazji również o rozgoryczeniu. – Zakwestionowanie funkcjonowania zespołu »TOR«, którym kierowałem przez 30 lat, to jest zakwestionowanie pewnego typu kultury filmowej, która jest spychana na drugi plan, na rzecz kultury popularnej. Zapomina się przy tym, że czynione były obietnice, że kinematografia miała o coś walczyć, coś ludziom przekazywać, a nie tylko stanowić rozrywkę – wyjaśnia reżyser.

1 października 2019 decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego studio połączone zostało z dotychczasowymi: Studiem Filmowym „Kadr”, Studiem Filmowym „Zebra”, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Miniatur Filmowych w ramach nowopowstałej państwowej instytucji kultury o nazwie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Tym samym, po 52 latach, studio zakończyło działalność.

Krzysztof Zanussi jest twórcą kina autorskiego. W 1984 roku zrealizował film „Rok spokojnego słońca”, za który otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dwukrotnie otrzymał Złote Lwy – w 1977 roku za film „Barwy ochronne” z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju, zaś w roku 2000 – za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.

Do najwybitniejszych filmów Zanussiego należą również m.in. „Struktura kryształu” (1969 r.), „Iluminacja” (1972 r. – uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno, „Bilans kwartalny” (1974 r., nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie) oraz „Spirala” (1978 r, doceniona Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes).

źródło:
Zobacz więcej