RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polscy spadochroniarze skoczyli pod Arnhem

Skoki spadochronowe podczas uroczystości rocznicowych w Arnhem w Holandii (fot. PAP/EPA/Vincent Jannink)

Zrzut polskich spadochroniarzy w holenderskim mieście Driel rozpoczął w sobotę obchody 75. rocznicy bitwy pod Arnhem. Ważną rolę w tej bitwie odegrali żołnierze generała Stanisława Sosabowskiego.

Wyjątkowa chwila. Książę Karol rozmawiał z polskimi weteranami [WIDEO]

Książę Karol złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego w Driel w Holandii. Brytyjski następca tronu uczestniczył tam w sobotę w...

zobacz więcej

21 września 1944 roku 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa stoczyła walki podczas operacji Market Garden, największej powietrzno-desantowej podczas II wojny światowej.

Polscy spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, to spadkobiercy jednostki generała Sosabowskiego. Dziś mówili o żywej lekcji historii. – Skaczemy na historyczne zrzutowiska, na których odbywały się zrzuty w czasie operacji Market Garden – powiedział Polskiemu Radiu major Ireneusz Stasiński.

Polscy spadochroniarze wcześniej uczestniczyli w marszach pamięci. Szli tym samym szlakiem, którym przechodziła 1 Samodzielna Brygada Powietrznodesantowa. – Nasuwają mi się takie słowa jak duma i szacunek dla tych żołnierzy – powiedział major Stasiński.

Żołnierze Sosabowskiego

1. Samodzielna Brygada Spadochronowa sformowana została w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. 23 września 1941 r. gen. Sikorski podczas ćwiczeń nadał formacji oficjalną nazwę i pozostawił ją do swej wyłącznej dyspozycji. W 1944 r. celem desantowców było przedostanie się drogą powietrzną do walczącej Warszawy, jednak nie zgodzili się na to Brytyjczycy.

Brygada wzięła za to udział w operacji Market Garden - wielkim powietrznym desancie w okupowanej Holandii we wrześniu 1944 r., której celem było przyśpieszenie końca wojny. Operacja zakończyła się porażką, a winą obarczono m.in. Sosabowskiego – w konsekwencji odebrano mu dowództwo nad Brygadą i mianowano inspektorem Jednostek Etapowych i Wartowniczych.

W 2006 roku generał Sosabowski został zrehabilitowany przez Holendrów. W Driel znajduje się jego pomnik.

źródło:
Zobacz więcej