RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PiS: Nasz plan jest w całym tego słowa znaczeniu systemem

W Polsce konstruowano darwinizm społeczny w najgorszym tego słowa znaczeniu; od tego postkomunistycznego modelu już odeszliśmy i można powiedzieć, że to jest nasz sukces – powiedział na konwencji PiS w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wzrost w sondażu dla PiS i KO. Ponad 100 mandatów różnicy w Sejmie

Na Prawo i Sprawiedliwość w zbliżających się wyborach parlamentarnych zagłosować chce 48 proc. badanych. Partia Jarosława Kaczyńskiego...

zobacz więcej

Kaczyński złożył życzenia premierowi z okazji imienin; pogratulował też Jerzemu Kwiecińskiemu awansu na ministra finansów.

Następnie prezes PiS nawiązał do przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, w którym ten przypominał czasy, w których w rządzie był Leszek Balcerowicz. – Otóż on otrzymał list od dyrekcji FSO w Warszawie z prośbą o pomoc. I wrzucił go do śmietnika, i następnie stwierdził, że wszyscy ministrowie coś takiego powinni robić. To przy wszystkich różnicach, jest ta koncepcja, która już wtedy była anachroniczna – powiedział prezes PiS.

– Oni odwołali się do czegoś, co było anachroniczne, prostackie, co było w gruncie rzeczy darwinizmem społecznym w najgorszym tego słowa znaczeniu. Taki model w Polsce konstruowano. To był model postkomunistyczny. Wielkim przedsięwzięciem, którego się podjęliśmy, jest odejście od tego modelu. Od tego modelu już odeszliśmy, można powiedzieć, że to jest nasz sukces – zaznaczył Kaczyński.

– Nasz plan jest w całym tego słowa znaczeniu systemem, systemem różnych posunięć w różnych dziedzinach, które łącznie tworzą ten potencjał rozwojowy, ten napęd, to wszystko, co powoduje, że idziemy do przodu – mówił prezes PiS.

Kaczyński wymieniał elementy, które składają się na potencjał rozwojowy. – Począwszy od najbardziej podstawowych elementów naszej tradycji związanej z nauką chrześcijańską, związanych z kościołem, poprzez obronę naszej godności, poprzez odbudowę różnego rodzaju instytucji społecznych, autentycznych instytucji społecznych, nie tych, które miały w Polsce wprowadzać obce nam wartości, czy raczej antywartości, kulturowe, poprzez wsparcie dla rodziny – to jest fundamentalne, zupełnie fundamentalne, bo to jest podstawowa komórka społeczna, poprzez wsparcie dla różnych większych przedsięwzięć i wreszcie poprzez te wielkie plany gospodarcze, które trafiają z jednej strony do tych wszystkich, którzy chcą w Polsce budować rzeczy wielkie, ale trafiają do tych zupełnie małych, których inicjatywa jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne – podkreślał.

źródło:
Zobacz więcej