RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Krzysztof Szczerski: spotkanie prezydentów Polski i USA jest dowodem na dynamikę

Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w poniedziałek w Nowym Jorku (REUTERS/Kevin Lamarque)

Zbliżające się spotkanie prezydentów Polski i USA jest dowodem na wyjątkową dynamikę relacji pomiędzy tymi krajami – stwierdził Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował też, że „zasadnicze spotkanie odbędzie się w poniedziałek i to będzie spotkanie dwustronne, polsko-amerykańskie, na najwyższym szczeblu”.

Waszyngton potwierdził spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy

Biały Dom oficjalnie potwierdził poniedziałkowe spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski – Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Politycy...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w sobotę do Stanów Zjednoczonych. W planach pięciodniowej wizyty są między innymi: rozmowa z Donaldem Trumpem, wystąpienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotkanie z Polonią.

Jak podkreślił w „Śniadaniu w Trójce” minister Krzysztof Szczerski, będzie to 9. spotkanie prezydentów Polski i USA od początku urzędowania Donalda Trumpa.

– Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby 9-krotnie w ciągu 3 lat spotykali się prezydenci Polski i USA – powiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że każde spotkanie przynosi kolejne amerykańskie inwestycje w polskie bezpieczeństwo.

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w poniedziałek. Przywódcy mają podpisać umowę na temat dodatkowych wojsk USA w Polsce. Niewykluczone, że poruszą też temat zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

– Będziemy mieli w planach i ceremonię podpisania dokumentu, deklaracji uszczegóławiającej obecność wojsk amerykańskich w Polsce, kontynuację tego, co panowie prezydenci ustalili podczas ostatniej wizyty prezydenta w Waszyngtonie, i rozmowy plenarne delegacji, i rozmowy w cztery oczy – powiedział Szczerski.

Przypomniał, że polska para prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

„Rozmawiałem z prezydentem Dudą, udam się do Polski w bliskiej przyszłości”

Prezydent USA Donald Trump przełożył w czwartek zaplanowaną na 1 i 2 września wizytę w Polsce. Przemawiając w Ogrodzie Różanym Białego Domu...

zobacz więcej

We wtorek będą uczestniczyć w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji. Według Szczerskiego, będzie to kolejna okazja do rozmów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa o charakterze „kuluarowym, towarzyskim”.

Zdaniem szefa Gabinetu Prezydenta RP w poniedziałek dojdzie do podpisania deklaracji, bowiem do USA udaje się także szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że gdy pytano prezydenta Dudę o wytyczne, to powiedział on, że zależy mu „nie na ceremoniach i dyskusjach, tylko by domknąć sprawy, które miały być zamknięte w Warszawie, by popychać sprawy do przodu”.

Pytany o to, co z wizytą prezydenta USA w Polsce, czy jak zapowiadano odbędzie się ona jeszcze w tym roku, Szczerski powiedział, że „zaproszenie jest otwarte, a obietnica nie została wycofana”.

Podkreślił, że „do domknięcia została jeszcze kwestia wiz”. Przypomniał, że objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

źródło:
Zobacz więcej