RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wzrost w sondażu dla PiS i KO. Ponad 100 mandatów różnicy w Sejmie

Najnowszy sondaż wyborczy (fot.PAP/Leszek Szymański)

Na Prawo i Sprawiedliwość w zbliżających się wyborach parlamentarnych zagłosować chce 48 proc. badanych. Partia Jarosława Kaczyńskiego wprowadziłaby do Sejmu 250 posłów – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Sondaż: Lewica rzutem na taśmę w Sejmie, zmiana poparcia dla PiS i KO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu, 46 proc. zadeklarowanych wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, a 23 proc. Koalicję...

zobacz więcej

Jak podaje portal, PiS zanotowało w porównaniu do poprzedniego sondażu wzrost o 0,9 pkt. proc. Daje to wynik 48,1 proc. poparcia wśród ankietowanych.

Na drugim miejscu z wynikiem 27,9 proc. znalazła się Koalicja Obywatelska. To daje jej wzrost o 0,5 pkt. proc. Nieznaczny wzrost zanotowała też Lewica; na polityków tej koalicji głosować chce 13,2 proc. badanych.

Próg wyborczy przekroczyłaby też Koalicja Polska, na którą zamierza głosować 6,1 proc. badanych. Jest to w porównaniu do poprzedniego sondażu spadek o 0,8 pkt. proc.

Pod progiem znalazła się Konfederacja, na którą oddanie swojego głosu zadeklarowało 3,6 proc. badanych.

W przeliczeniu na mandaty w Sejmie PiS zdobyłoby ich 250, KO – 140, Lewica – 53, zaś Koalicja Polska – 16. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej. Jak podaje portal prognozowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 17-19 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię – informuje portal.

źródło:
Zobacz więcej