RAPORT

Kampania 2020

Wielka Brytania: 18-latek z Polski skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych

Centralny Sąd Kryminalny Anglii i Walii w Londynie skazał 18-letniego Jaceka T. na cztery lata więzienia (fot. Loop Images/Universal Images Group via Getty Images)

18-letni Jacek T., Polak mieszkający w High Wycombe pod Londynem, został w piątek skazany na cztery lata więzienia za posiadanie materiałów, które mogą służyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.

Ukrainiec przerzucał imigrantów do Anglii. Zatrzymały go polskie służby

Straż Graniczna z Medyki w województwie podkarpackim zatrzymała 34-letniego Ukraińca, za którym władze Francji wydały europejski nakaz...

zobacz więcej

Jacek T. przyznał się do 10 zarzutów zbierania informacji o charakterze terrorystycznym. Podczas jego aresztowania w lutym na lotnisku w Luton, detektywi znaleźli przy nim „ogromne ilości” dokumentów, w tym instrukcje, jak samodzielnie robić ładunki wybuchowe i broń palną oraz teksty wychwalające Adolfa Hitlera i treści satanistyczne.

W swoim telefonie miał także zdjęcia z innym Polakiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii, 18-letnim Oskarem D.-K., który w czerwcu został skazany na 18 miesięcy więzienia za wzywanie do zabicia księcia Harry'ego.

„Obsesja T. na punkcie neonazizmu, terroryzmu i uzbrojenia nie była niewinną ciekawością. Instrukcje zebrane przez T. mogły zapewnić każdemu, kto by miał odpowiednie materiały, wystarczające wskazówki do zrobienia materiałów wybuchowych i broni palnej mogącej spowodować śmierć bądź poważne obrażenia” – oświadczył Richard Smith, szef wydziału antyterrorystycznego londyńskiej policji.

Sędzia Anuja Dhir określiła T. jako osobę mającą „skrajnie prawicowe, ekstremistyczne poglądy” i „przestępcę szczególnie niebezpiecznego”. Podkreśliła także jego szczególne zainteresowanie bronią palną i materiałami wybuchowymi.

W trakcie procesu przytoczono treść notatek, które oskarżony robił w areszcie. Napisał on m.in.: „Wypełnijmy nasze serca terrorem, a ulice Londynu zalejmy krwią”. W innym dokumencie określił siebie jako „najbardziej radykalnego nazistę”, a na nagraniu na poczcie głosowej mówił, że jego „marzeniem” jest przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

źródło:

Zobacz więcej