RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Czaputowicz: Celem polskiej polityki zagranicznej jest wspieranie bezpieczeństwa Polski

Baza Lotnicza w Łasku koło Łodzi (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Celem polskiej polityki zagranicznej jest wspieranie bezpieczeństwa Polski i Polaków przez aktywny udział w NATO oraz przez współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi – mówił w piątek w Łasku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

„Inwestycja w bezpieczeństwo”. V4 za otwarciem negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich

Jako państwa V4 wspieramy otwarcie negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich jeszcze w tym roku. Nie możemy się doczekać, kiedy Laszlo Trocsanyi...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji w 32. Bazie Lotniczej w Łasku mówił o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jak ocenił, pod tym względem czteroletni bilans osiągnięć polskiej dyplomacji prezentuje się jednoznacznie pozytywnie. – Zwłaszcza od 2017 roku następuje wzmocnienie i utrwalenie amerykańskiej obecności w naszym kraju – zauważył.

W opinii ministra „środowisko bezpieczeństwa, w którym funkcjonuje Polska ewoluuje od dłuższego czasu w pewnej destabilizacji”. – Agresja przeciw sąsiednim państwom, pogwałcenie integralności terytorialnej, będące rażącym łamaniem norm prawa międzynarodowego powróciły w tej skali do europejskiego krajobrazu politycznego po raz pierwszy od czasów II wojny światowej – powiedział.

Czaputowicz podkreślił, że myśli tu przede wszystkim o wojnie rosyjsko-gruzińskiej, aneksji Krymu, konflikcie na wschodniej Ukrainie. Według ministra pod znakiem zapytania stanęła europejska architektura bezpieczeństwa. Dyplomata jest także zdania, że impas w relacjach Zachód-Rosja i łamanie przez to ostatnie państwo porozumień międzynarodowych dotyczących bezpieczeństwa w Europie skutkuje postępującą degradacją najważniejszych układów dotyczących kontroli zbrojeń i porozumień w sprawie środków budowy zaufania.

– Ostatnim przykładem w tej sprawie jest łamanie przez Rosję układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu, co doprowadziło do wypowiedzenia go przez Stany Zjednoczone – powiedział.

90 proc. rodaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

89 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – wynika z najnowszego badania CBOS. Autorzy badania zaznaczają, że odsetek badanych o...

zobacz więcej

Zdaniem Czaputowicza amerykańską odpowiedzią na pogorszenie się poziomu bezpieczeństwa jest inicjatywa zwiększania potencjału odstraszania w Europie. Jak mówił, Waszyngton w ciągu ostatnich czterech lat przeznaczył na ten cel kilkanaście miliardów dolarów. Ocenił, że Polska należy do grona największych beneficjentów tego programu. Dzięki temu w różnych bazach w naszym kraju ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

Minister zwrócił uwagę, że amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych, jak i NATO. Jak ocenił, ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.


– Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów – dodał szef polskiej dyplomacji.

Nowa dywizja na wschodzie Polski. Błaszczak: Z tego kierunku płynie zagrożenie

Nowa dywizja wojsk operacyjnych będzie działać na wschodzie Polski – powiedział Mariusz Błaszczak. Zdaniem ministra obrony , „z tego kierunku...

zobacz więcej

Przypomniał, że w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującej zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla naszego kraju. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności. – Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa- Waszyngton.

– Zwiększenie zaangażowania USA na terenie Polski to bardzo dobra informacja nie tylko dla Warszawy, ale i dla innych krajów naszego regionu, a nawet dla całego sojuszu. Trwała obecność wojskowa Amerykanów w Europie wzmacnia efektywność odstraszania i obrony – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej