Za miesiąc zniknie jedno z najstarszych miast na świecie

Hasankeyf ma w przyszłym miesiącu całkowicie zniknąć pod wodą (fot. Shutterstock/Emrah AKYILDIZ)

Leżące nad rzeką Tygrys w historycznej Górnej Mezopotamii miasto Hasankeyf w przyszłym miesiącu znajdzie się pod wodą. Tureckie władze poinformowały trzy tys. jego mieszkańców, że do 8 października muszą opuścić wskazane przez nich tereny. W miejscu zabytkowego miasteczka powstanie sztuczny zbiornik.

Najstarsze miasto Europy leży w Bułgarii

zobacz więcej

Hasankeyf ma w przyszłym miesiącu całkowicie zniknąć pod wodą. Powstający tam sztuczny zbiornik jest częścią największej w kraju elektrowni wodnej – zapory Ilisu.

Według wielu źródeł tureckie miasto ma 12 tys. lat. Obszar był cały czas zamieszkały przez ludzi. Poza Hasankeyf pod wodą znaleźć się ma 200 najbliżej położonych wiosek.

Jak podaje portal organizacje walczące o ocalenie Hasankeyf informują, że łącznie przesiedlenia mogą dotknąć nawet 80 tysięcy osób.

Według tureckich władz zapora ma się przyczynić do gospodarczego ożywienia rejonu dzięki produkcji energii elektrycznej i nawadnianiu. Kontrowersje światowej opinii publicznej budzi m.in. fakt, że większość ludności, która ma opuścić tereny, to Kurdowie. Ze względu na dużą ilość zabytków oraz niesamowitą historię miasta, organizacje broniące je przed zalaniem próbowały wpisać je na listę UNESCO – jednak taki wniosek mogą złożyć tylko władze tego kraju.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że starożytne miasto zniknie z powierzchni ziemi – zaznacza tygodnik.

źródło:
Zobacz więcej