RAPORT

Kampania 2020

Wojewoda zawiadomił policję o możliwości włamania na skrzynkę mailową

Wojewoda małopolski zawiadomił policję o możliwości włamania na prywatną skrzynkę mailową (fot. FB/Małopolski Urząd Wojewódzki)

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zawiadomił policję o możliwości włamania na jego prywatną skrzynkę mailową i o spreparowaniu fikcyjnej korespondencji z jedną z pracownic urzędu. Ćwik, kandydat PiS do Sejmu, zaapelował do konkurentów o kampanię w oparciu o argumenty, a nie fake newsy i pomówienia.

Hakerzy włamali się na stronę londyńskiej policji. Opublikowali obraźliwe materiały

Niezidentyfikowani dotychczas hakerzy włamali się w nocy z piątku na sobotę do serwisu rozsyłającego informacje prasowe londyńskiej policji...

zobacz więcej

– Przedwczoraj złożyłem zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa, które polega na – prawdopodobnie – włamaniu na moje prywatne konto mailowe i sfabrykowaniu maili, które zostały następnie rozesłane, bądź też są kolportowane w wersji papierowej – powiedział w piątek dziennikarzom Ćwik. Według niego maile, które zostały przekazane do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na skrzynkę mailową biura prasowego przez jednego z dziennikarzy sugerują związki między nim a jedną z pracownic urzędu.

– Przekazuję to oświadczenie w poczuciu odpowiedzialności za urząd, który sprawuję jako wojewoda małopolski, dobre imię tejże kobiety, dobre imię mojej rodziny, ale także mnie samego – podkreślił Ćwik. Dodał, że nie spotkał się jeszcze w swojej działalności publicznej z taką sytuacją i jest to dla niego „bulwersujące”. Wyraził nadzieję, że policja podejmie skuteczne działania w tej sprawie.

– Ma się tylko jeden honor. I o ten honor swój trzeba dbać i walczyć – oświadczył. Zaapelował do swoich konkurentów i osób zaangażowanych w kampanię wyborczą, by była ona „merytoryczna, opierała się na argumentach, a nie na fake newsach i pomówieniach”. – Nie na sporze, który – ma niszczyć dobre imię innych ludzi, dobre imię rodzin i dobre imię urzędów – dodał.

CERT ostrzega przed hakerami podszywającymi się pod kontrolę skarbową

Ostrzeżenie dla przedsiębiorców przed kolejną falą ataków hakerskich, polegających na przesłaniu zawirusowanych załączników w mailu dotyczącym...

zobacz więcej

Wojewoda powiedział, że wie o istnieniu co najmniej kilkunastu maili. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem dotyczącym korespondencji zwrócił się jeden z dziennikarzy. – Nie jestem autorem tych maili, nie przygotowałem ich i nie wysłałem ich. Nie mam żadnych związków z osobą, o której rzekomo donosi ten dziennikarz. Takie rzeczy nie miały i nie mają miejsca w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim – zapewnił Ćwik.

Jak dodał, nie wie, kto może być autorem tej korespondencji i „sprawdzane będzie, czy doszło do włamania na skrzynkę, czy też są to jedynie przygotowane przez kogoś sfabrykowane wydruki z komputera”.

– Użyty został mój prywatny adres mailowy i adres, którego osoba, o której mowa nigdy nie miała i nie używała, założony przez nie wiadomo kogo – wyjaśnił. – Ja ze swojego konta mailowego ani prywatnego, ani służbowego nigdy takowych maili nie wysyłałem. Nie mam żadnych związków z tą kobietą – powtórzył Ćwik. – Ktoś zadał sobie wiele trudu, by wyprodukować takie maile i ktoś je gdzieś w obieg puścił. Nie wiem kto i w jaki sposób – podkreślił.

Ćwik powiedział, że na prywatnym koncie mailowym nie miał żadnych informacji podlegających szczególnej ochronie. Nie zawiadomił o tej sprawie ABW. – Jeśli będzie taka sugestia ze strony policji, że wypadałoby podjąć taki kolejny krok, to oczywiście to zrobię – podkreślił wojewoda.Rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń potwierdził, że wojewoda osobiście złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. – Wstępnie kwalifikujemy to jako przestępstwo z art. 267 KK czyli bezprawne uzyskanie informacji poprzez przełamanie zabezpieczeń informatycznych. Chodzi o włamanie do elektronicznej skrzynki pocztowej – mówił Gleń.

Dodał, że sprawą zajął się Wydział Ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Policja ze względu na dobro postępowania nie udziela więcej informacji w tej sprawie.

źródło:

Zobacz więcej