RAPORT

Kampania 2020

Europoseł PiS: Opozycja w polityce międzynarodowej jest cienka jak rabarbar

Pod koniec sierpnia opozycja sugerowała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwołał wizytę w Polsce z powodu negatywnej oceny władz naszego kraju. Tymczasem po weekendzie prezydent Andrzej Duda dwukrotnie spotka się z amerykańskim przywódcą w Nowym Jorku. – Opozycja zawsze twierdziła, że polityka międzynarodowa jest jej mocną stroną, mają kontakty i doświadczenie. Okazuje się, że tutaj są ciency jak rabarbar – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Donald Trump spotka się z Andrzejem Dudą w Nowym Jorku dwukrotnie

– Pewnie prezydent USA Donald Trump z prezydentem Andrzejem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie – powiedział szef gabinetu prezydenta RP...

zobacz więcej

W ocenie polityka nie trzeba było długo czekać, aby Waszyngton jasno dał do zrozumienia, że ma znakomite kontakty z Warszawą. – Kłamstwa i fake newsy mają krótkie nogi. Tak jak ten, który królował przez parę dni, że Donald Trump nie chciał spotkać się z Andrzejem Dudą. Do spotkania dochodzi z inicjatywy strony amerykańskiej. Na spotkaniu zapadnie decyzja, kiedy Donald Trump do Polski przyleci, a to perspektywa najbliższego czasu. Jak widać, bardzo łatwo zweryfikować kłamstwa opozycji – powiedział nam Czarnecki.

– Trump odwołuje wizytę w Polsce. Oficjalnie z powodu huraganu. Nieoficjalnie zaś wystarczyło poczytać amerykańskie media i ich oceny „demokratycznych” rządów PiS, by lepiej zrozumieć tę decyzję – napisał kilka tygodni temu na Twitterze poseł PO Marcin Kierwiński.

Dzisiaj niechętnie rozmawia na temat spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku. – Ja będę komentował to spotkanie, jak zobaczę jego efekty. Nigdy nie chciałem komentować tego typu spotkań przed ich odbyciem, bo nie jest ważne, czy pan prezydent Duda z panem prezydentem Trumpem uścisną sobie ręce i zrobią sobie ładną fotkę. Zresztą te ostatnie pana prezydenta nie były najbardziej poważne. Wszyscy pamiętamy zdjęcie przy biurku prezydenta Trumpa. Chciałbym komentować takie spotkania przez pryzmat tego, co dla Polski udało się załatwić. Jeżeli coś uda się załatwić, to będziemy komentować – powiedział nam poseł PO Marcin Kierwiński.

Politycy komentują odłożenie wizyty prezydenta USA. „W obliczu potwornego huraganu to normalne”

Politycy Prawa i Sprawiedliwości uspokajają opinię publiczną po przesunięciu wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na inny termin....

zobacz więcej

Część polityków opozycji już dzisiaj twierdzi, że spotkanie w Nowym Jorku nie będzie miało wielkiego znaczenia. – Sukcesem byłaby wizyta Donalda Trumpa 1 września. Takiej wizyty nie było, choć później okazało się, że huragan nie był taki straszny w stanie, w którym miał wystąpić. Donald Trump wygrał grę w golfa, a nie spotkanie z Polakami i przywódcami światowymi w naszym kraju. Być może chciał uniknąć spotkania z nowym prezydentem Ukrainy – stwierdził z kolei poseł PO Michał Szczerba.

– Po co Donald Trump ma lecieć do Polski, skoro może sobie zadzwonić na cztery dni przed terminem i zaprosić prezydenta Dudę w Nowym Jorku na rozmowę? Dobrze jednak, że się spotykają – mówił poseł PO Grzegorz Furgo.

Przypomnieliśmy parlamentarzyście, że nigdy politycy na najwyższym szczeblu z Warszawy i Waszyngtonu nie spotykali się równie często. – Amerykanie wiedzą, co to jest Polonia i odczuwają dyskomfort z powodu niefortunnego odwołania wizyty z dnia na dzień – odpowiedział Furgo.

źródło:
Zobacz więcej