RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

PO zmienia zdanie w sprawie reparacji wojennych. „Od samego początku popierałem”

Jak wynika z sondażu CBOS, 69 proc. Polaków uważa, że Polska powinna domagać się reparacji za zniszczenia wojenne od Niemiec. To wzrost o 15 punktów procentowych w ciągu dwóch lat. Zdanie na temat roszczeń zmienili nawet politycy Platformy Obywatelskiej. – Ja od samego początku popierałem reparacje. Każdy zdrowy Polak będzie popierał reparacje. W końcu mieliśmy kraj zrównany z ziemią i zrobili to Niemcy – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Grzegorz Furgo.

Badani chcą reparacji wojennych od Niemców. Skok w wynikach badań sondażowych

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty...

zobacz więcej

Co ciekawe, jeszcze dwa lata temu, kiedy rozpoczęła się publiczna dyskusja o reparacjach, politycy PO mówili zupełnie co innego. – To czysta polityka i uważam, że część wojny z Unią Europejską – tak dwa lata temu szef PO Grzegorz Schetyna komentował w TOK FM temat odszkodowań za II wojnę światową. Na jednej z konferencji prasowych określił głosy nawołujące do wystawienia Niemcom rachunku „absurdalnymi apelami”.

Dzisiaj politycy opozycji ubolewają, że PiS od debaty o reparacjach nie przeszedł do fazy oficjalnych rozmów na ten temat z niemieckim rządem. – Mamy taką rozmowę, że oni będą się dopominali reparacji, ale zapomnieli się jeszcze dopominać. Jeżeli to ma być rozmowa o rozmowach, z której nie wynikają żadne konkrety, to jest to po prostu niepoważne. Jeżeli PiS doprowadzi do tego, że chociaż złotówka do Polski wpłynie więcej od tego, co mamy, to zawsze jest to kierunek dobry, bo Polacy na tym skorzystają – stwierdził poseł PO Marcin Kierwiński.

Zapytaliśmy, czy rząd Platformy po ewentualnej wygranej wyborów rozmawiałby z Niemcami o reparacjach. – Dziś przede wszystkim rozliczajmy rządzących – odparł Kierwiński, nie precyzując, czy dzisiejsza opozycja walczyłaby o odszkodowania w przypadku wygrania wyborów.

Francuskie media: Reparacje dla Polski ważnym tematem 80. rocznicy niemieckiej napaści

Francuskie media w sobotę wspominają wybuch drugiej wojny światowej, przede wszystkim omawiając polskie żądania w sprawie odszkodowań od Niemiec za...

zobacz więcej

– Mieliśmy spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Jarosławem Kaczyńskim, z premierami Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim. Ten temat nie był w agendzie – stwierdził z kolei poseł PO Michał Szczerba. Czy trafiłby zatem do agendy w przypadku wygranej PO? – Zobaczymy, jak będzie. Jeżeli Koalicja Obywatelska uzyska mandat do sprawowania władzy, będziemy rozważać, jakie są cele również rozmów dwustronnych w tym zakresie. Uważamy, że rząd PiS popełnia pewien błąd – domagając się reparacji ze strony niemieckiej, a odpuszczając reparacje ze strony rosyjskiej – powiedział portalowi tvp.info poseł Szczerba.

Prawo i Sprawiedliwość nie jest zaskoczone zmianą postawy PO wobec reparacji. – Opozycja zauważyła nastroje społeczeństwa. One są dosyć jednoznaczne. Jeżeli opozycja nie chce być wyobcowana, to jednak musi kiwać głową. W końcu nastąpi zerwanie z takim służalczym myśleniem wśród części elit politycznych w Polsce, że postawienie jakiegoś problemu w relacjach międzynarodowych oznaczać od razu ma jakiś megakonflikt. Nie, to jest norma, że poszczególne państwa mają czasem różne interesy. Trzeba dopominać się o swoje, ale to wcale nie oznacza wojny atomowej – powiedział nam eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej