RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szczególny weekend we wrocławskim zoo. W sobotę Dzień Pandy Małej

Niemal każdy zagrożony gatunek zwierząt ma swój dzień, w którym instytucje zajmujące się jego ochroną wyjaśniają, dlaczego jest potrzebna. Wrocławskie zoo przypomina, że w sobotę będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pandy Małej.

Berlińskie pandziątka rosną jak na drożdżach

Bliźniaki, które urodziła panda Meng Meng, są oczkiem w głowie władz berlińskiego zoo. Maluchy skończyły dwa tygodnie i rozwijają się odpowiednio.

zobacz więcej

Coraz więcej gatunków znika ze środowiska naturalnego, niektóre można spotkać jedynie w parkach narodowych czy ogrodach zoologicznych. We wrocławskim można zobaczyć m.in. oryksa szablorogiego czy jelenia Dawida.

Prowadzone badania pokazują, że w ciągu zaledwie trzech pokoleń, czyli około 18 lat, populacja pandy małej spadła aż o 50 proc. Sugeruje to, że gatunek może zniknąć ze środowiska naturalnego w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat i hodowla zachowawcza to właściwie konieczność.

Tak drastyczny spadek liczebności pandy małej to wina gównie wycinki lasów, a co za tym idzie kurczenia się siedlisk pandy, rozproszenia populacji, na skutek czego kontakt między osobnikami płci przeciwnej jest utrudniony.

Coraz istotniejszy powód rosnącego zagrożenia dla pand, to kłusownictwo. Z jednej strony wzrost ten spowodowany jest łatwiejszym dostępem do siedlisk pand, z drugiej wzrostem popytu na skóry i mięso dzikich zwierząt, również na cele medycyny ludowej. Najnowsze badania pokazują, że wzrost zaludnienia np. w Himalajach przekłada się bezpośrednio na spadek liczebności populacji pand.

źródło:
Zobacz więcej